• Do 2028 r. ma zostać zainstalowanych 80% liczników, a do końca 2030 r. – 100%
  • Wymiana jest wymagana przez ustawę o prawie energetycznym
  • Klienci będą mogli samodzielnie zarządzać poborem energii elektrycznej

Największy program w zakresie pomiarów

Uruchomienie programu AMIplus to początek największego przedsięwzięcia w zakresie pomiarów i wykorzystania danych pomiarowych. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w kraju – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes spółki Tauron Polska Energia. Podkreśla, że masowe wdrożenie pozwoli na zwiększenie efektywności monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym i pozyskiwanie w zautomatyzowany sposób wiedzy o parametrach zużycia energii i pracy sieci bez konieczności dokonywania odczytów przez inkasentów. Klienci otrzymają dostęp do informacji o własnej strukturze konsumpcji energii elektrycznej i będą mogli zarządzać jej poborem.


Przygotowania do uruchomienia programu „Wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania AMI zgodnie z wymaganiami uPE – Program AMIplus” w firmie Tauron Dystrybucja rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. W ramach przedsięwzięcia osiągnięcie poziomu 80% liczników inteligentnych (około 5,1 mln sztuk) ma nastąpić w 2028 r., a 100% (6,1 mln urządzeń) na koniec 2030 r.

Lepiej dla klientów i operatora sieci dystrybucyjnej

Dzięki tej inwestycji klienci zyskają możliwość rozliczania rachunków na podstawie danych rzeczywistych zamiast prognoz, a także będą mieli dostęp poprzez aplikację do danych o zużyciu i strukturze poboru energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Nie będzie już wizyt inkasentów, a potencjalni prosumenci skorzystają z nowych liczników, bez konieczności ich wymiany.

Urządzenia mają też usprawnić bieżącą obsługę klientów, m.in. skrócić czas realizacji zmian i zgłoszeń w takich przypadkach, jak zmiana grupy taryfowej, podłączenie po wyłączeniu czy sprawdzenie zużycia energii.

Pierwszy przetarg już ogłoszony

Pod koniec grudnia 2021 r. w ramach AMIplus ogłoszono pierwsze postępowanie przetargowe, dotyczące zakupu liczników inteligentnych na potrzeby wymiany legalizacyjnej na terenie Wrocławia. W tym mieście wcześniej prowadzono pilotażowy projekt montażu liczników zdalnego odczytu – w ramach przedsięwzięcia Smart City Wrocław zainstalowano prawie 420 tys. urządzeń.

Ogłoszone postępowanie dotyczy zakupu, montażu i uruchomienia komunikacji z liczników zdalnego odczytu w ramach wymiany legalizacyjnej we Wrocławiu, która przypada głównie na lata 2023–2024. Chcemy kupić ponad 300 tys. sztuk liczników o określonych parametrach i technologii ponieważ dotyczą one konkretnego obszaru, gdzie wybrana została już kilka lat temu technologia komunikacji PLC w oparciu o protokół OSGP. Jednak dla każdego z kolejnych etapów realizacji programu AMIplus będziemy wybierać technologię komunikacyjną odpowiadającą najlepiej naszym potrzebom i najkorzystniejszą ze względu na oferowane przez rynek możliwości technologiczne i warunki cenowe – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja.

Ustawa wymusza zmiany

Zgodnie z nowelizacją Ustawy prawo energetyczne do 4 lipca 2031 r. wszyscy odbiorcy końcowi w Polsce mają być wyposażeni z liczniki zdalnego odczytu. Do wdrożenia systemu inteligentnego opomiarowania AMI Tauron Dystrybucja przygotowuje się od kilku lat.

Harmonogram prac

  • lata 2023–2026 – wymiana 2,3 mln liczników w oddziałach w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwicach;
  • lata 2025–2028 – wymiana 1,4 mln liczników w oddziałach w Krakowie i Tarnowie;
  • lata 2027–2030 – wymiana 1,8 mln liczników w oddziałach w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.

Przeczytaj także: Jest decyzja o lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce