Elektrownia gazowo-parowa (CCGT) w Grudziądzu jest na ostatniej prostej do rozpoczęcia rozruchu w najbliższych miesiącach. Stanie się to po próbach ciśnieniowych kotła odzysknicowego i zakończeniu montażu pomocniczych urządzeń oraz instalacji.
![Stan budowy elektrowni w Grudziądzu w grudniu 2024 r. Fot. Energa](https://inzynieria.com/uploaded/articles/crop_5/96688.jpg)
W 2025 r. zakończą się prace związane z realizacją budynków, budowli i konstrukcji, a także montażem i uruchomieniem instalacji elektrycznych zasilających urządzenia. Za kilka miesięcy dojdzie do rozruchu elektrowni gazowo-parowej. Zostanie podane napięcie, a blok zostanie przyłączony do sieci elektroenergetycznych przesyłowych 400 kV i dystrybucyjnych 110 kV. Następnie zaplanowano sprawdzenie pracy maszyn i urządzeń, a także systemów sterowania i zabezpieczeń. To tzw. zimny rozruch elektrowni. Po nim nastąpi gorący, czyli pierwszy zapłon turbozespołu i synchronizacja z siecią elektroenergetyczną. Zostaną przeprowadzone testy pracy elektrowni w różnych trybach i warunkach operowania (w tym osiągnięcia jej mocy nominalnej).
Fot. Energa
Wcześniej, w 2024 r., montowano turbozespół, którego elementy dostarczono do kwietnia (morzem, rzeką i lądem). Instalowano urządzenia bloku, w tym kocioł odzysknicowy, orurowanie, transformatory, rozdzielnice elektryczne i układy sterowania.
Wznoszono m.in. obiekty dla stacji przygotowania gazu, a także wody, kotłowni pomocniczej czy układu chłodzenia z chłodnią wentylatorową. Wybudowano ujęcie wody z Wisły, magistralę wodociągową, gazociąg przyłączeniowy i napowietrzną linię wyprowadzenia mocy, która prześle prąd do stacji elektroenergetycznej Grudziądz – Węgrowo. Przebudowano część odcinków dróg w mieście, na pozostałych prace jeszcze trwają.
Fot. Energa
Moc zainstalowana elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu wyniesie 560 MW. Siłownie zasilane gazem ziemnym szybciej reagują na zmiany zapotrzebowania na energię elektryczną i mogą bilansować pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 2. PGE i Ørsted podjęły decyzję
![](/themes/inzynieria/img/grafikidoart/QS.png)
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
![](/themes/inzynieria/img/grafikidoart/ramka_QS.png)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.