W komunikacie podkreślono, że umowa, która podpisana zostanie po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych, otwiera kolejny etap budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, obejmujący prace związane m.in. z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych, licencji i pozwoleń, jak również dalsze pogłębione badania geologiczne.

Podkreślono, że w negocjacje zaangażowała się Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, a wypracowany kompromis stanowi solidny i zrównoważony fundament kontynuacji partnerskiej współpracy w ramach projektu.


Zanim spółka PEJ opublikowała komunikat, premier Donald Tusk przypomniał, że wcześniej Prokuratoria Generalna była wyłączona z negocjacji, co, w jego ocenie, stawiało polską stronę w trudniejszej sytuacji. Dodał, że wynegocjowano m.in. terminy i kary za ich niedotrzymanie.

Z kolei Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, powiedział, że zakończenie negocjacji i podpisanie umowy pomostowej otwiera kolejny etap współpracy, który pozwoli na efektywną realizację procesu projektowania, a następnie budowy tego kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego obiektu.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu. Będzie mieć trzy bloki z reaktorami AP1000. Prace budowlane (wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego) powinny rozpocząć się w 2028 r. Zgodnie ze zaktualizowanymi założeniami, pierwszy blok ma zostać oddany do użytku w 2036 r., a kolejne w latach 2037 i 2038 r.

Zobacz nasz serwis specjalny ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE