Studenci Politechniki Warszawskiej, zrzeszeni w Kole Naukowym Energetyków, uzyskali wsparcie na rozwój projektu, który zakłada wykorzystanie energii fal morskich.

Wsparcie to efekt udziału w konkursie MEWy 2025, który organizuje Politechnika Morska w Szczecinie. Uczelnia z Warszawy informuje, że projekt opiera się na implementacji konwerterów falowych, które przekształcają energię kinetyczną fal morskich w elektryczną. Kluczowy, jak określono, aspekt to wykorzystanie fundamentów i infrastruktury przesyłowej turbin wiatrowych, co pozwala na optymalizację kosztów inwestycyjnych oraz operacyjnych w porównaniu do autonomicznych instalacji.
Studenci przygotowali prototyp laboratoryjny, wykorzystujący ruch pionowy boi. Urządzenie może być montowane na fundamentach turbin wiatrowych.
Źródło: Politechnika Warszawska
Źródło: Politechnika Warszawska
Jako główne korzyści wskazano m.in. optymalizację kosztów eksploatacyjnych i utrzymania, zwiększenie efektywności produkcji energii odnawialnej oraz stabilizację dostaw energii (uzupełnienie wahań generacji z turbin oraz instalacji fotowoltaicznych).
Pozyskane wsparcie będzie pomocne przy dalszych etap projektu, czyli testach modelowych oraz optymalizacji konstrukcji.
Przeczytaj także: Port Szczecin. Rozpędziła się budowa fabryki wież wiatrowych XXL

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.