Enea Operator zrealizuje projekt budowy instalacji magazynowania energii w celu dostosowania pracy sieci elektroenergetycznej do rozwoju energetyki rozproszonej.

W ramach przedsięwzięcia powstanie kontenerowy magazyn energii elektrycznej w technologii litowo-jonowej o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh. Zostanie też przebudowana rozdzielnia sieciowa w powiecie złotowskim, w miejscowości Debrzno-Wieś (woj. wielkopolskie). Jak informuje spółka, to newralgiczny obszar o wydłużonych ciągach zasilania i promieniowej strukturze sieci, położony na granicy z innym operatorem sieci dystrybucyjnej.
Enea Operator zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie projektu w ramach programu priorytetowego „Wsparcie wykorzystania magazynów oraz innych urządzeń na cele stabilizacji sieci – program dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnej”. Maksymalna kwota to 22,2 mln zł. Ostateczny koszt przedsięwzięcia zostanie ustalony w przetargu.
Środki pozwolą na budowę kompleksowego systemu magazynowania energii z pełnym oprogramowaniem do monitoringu i sterowania oraz przebudowę rozdzielni średniego napięcia 15 kV RS Smolnica do układu dwusystemowego z automatyką i nową infrastrukturą. Efektem będzie wzmocnienie sieci dystrybucyjnej, która doprowadzi do poprawy jakości energii elektrycznej w przyłączonych obwodach.
Magazyn energii będzie zintegrowany z siecią średniego napięcia. Stanie się buforem zapewniającym rezerwowe pokrycie zapotrzebowania w przypadku awarii głównego punktu zasilania. Będzie też działać interwencyjnie w przypadku nieprawidłowych wartości napięcia u klientów. Lokalizacja magazynu w głębi sieci umożliwi awaryjne zasilanie aż trzech linii średniego napięcia, co znacząco poprawi ciągłość dostaw energii i ograniczy czas trwania oraz częstotliwość przerw – powiedział Marek Szymankiewicz, prezes Enei Operator.
Przedsięwzięcie umożliwi efektywniejsze przyłączanie odnawialnych źródeł energii (OZE). Zwiększy się też elastyczność pracy sieci. Magazyn posłuży do lokalnego bilansowania technicznego, symetryzacji obciążenia, regulacji napięcia oraz kompensacji mocy biernej.
Przeczytaj także: Ponad 4 mld zł na dofinansowanie budowy magazynów energii

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.