Na początku miesiąca premier, Donald Tusk powiedział, że elektrownia atomowa ma szanse ruszyć w 2020 r. Na podstawie przyjętego harmonogramu ws. energetyki jądrowej ustalono, że do końca 2013 r. zostanie zawarta umowa na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Budowa ma natomiast ruszyć w roku 2016. Z analiz ekspertów wynika, że nasz kraj nie będzie w stanie zrealizować tego planu, bo na świecie jest zbyt duże zapotrzebowanie na atomówki.

Poirier powiedział jednak, że jeśli w tym samym czasie będzie potrzeba zbudować więcej reaktorów, firma Areva jest w stanie zwiększyć nasze moce wytwórcze.

We Francji obecnie działa 58 bloków atomowych, a wytwarzają one 80% energii zużywanej we Francji. Na spotkaniu ministra gospodarki, Adama Szejnfelda m.in. z przedstawicielami Arevy, EDF, banku Societe Generale i ministerstwa ds. energii okazało się, że Francuzi są zainteresowani budową i finansowaniem elektrowni atomowych w Polsce.

Na podstawie szacunków, na jakie powołuje się Poirier, budowa elektrowni atomowej trzeciej generacji, wyposażonej w produkowany przez Arevę reaktor EPR, będzie kosztować na około 5-6 mld EUR.

(EPR) to Europejski Reaktor Ciśnieniowy, reaktor jądrowy, ciśnieniowy, chłodzony wodą. Jest on budowany na bazie reaktora typu PWR (ang. Pressurized Water Reactor), ale w wyniku jego zastosowania powstaje mniejsza ilość odpadów radioaktywnych. Ponadto cechuje go wieksze bezpieczeństwo, uproszczona obsługa i żywotność do około 60 lat. Jako paliwo stosuje się tu wzbogacony uran albo paliwo MOX.

Eksperci bardzo wysoko oceniają reaktory EPR. Panuje nawet opinia, że awarie mogą zdarzyć się raz na milion lat jego pracy. Ich zastosowanie jest bezpieczne zarówno dla personelu jak i ludności.

W ubiegły piątek minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że na podstawie Harmonogramu działań dla energetyki jądrowej powstaną dwie "wariantowe" spółki przygotowujące projekt budowy polskiej atomówki. Mają one być oparte na dwóch różnych, wiodących technologiach światowych, nie zdradził jednak, jakie miał na myśli technologie.