Wspomniane firmy stworzą spółkę joint-venture i wspólnie ze Scottish and Southern Energy (SSE) wykupią tereny nadające się pod budowę stacji nuklearnych. Iberdola zawarła z SEE strategiczne partnerstwo już miesiąc temu. Brytyjski rząd rozpoczął  proces wybierania terenów pod budowę elektrowni w zeszłym miesiącu.Zgodnie z informacjami podawanymi przez branżowe źródła, Iberdrola i GDF Suez będą miały 40 procent, a SSE 20 procent udziałów w nowym trójstronnym parnerstwie. Iberdola jest w posiadaniu Scottish Power i części elektrowni atomowych w Hiszpanii. GDF Suez to największa w Europie firma dostarczająca usług komunalnych.

Niemieckie przedsiębiorstwa RWE i E.ON także stworzyły w styczniu spółkę joint-venture, aby wybudować w Wielkiej Brytanii kilka stacji energii nuklearnej. Większość istniejących elektrowni atomowych należy do British Energy, przejmowanej obecnie przez francuski EDF. Prawie wszystkie obecne stacje energii atomowej w Wielkiej Brytanii przestaną działać w ciągu następnych 20 lat, wywołując obawy przed niedostatecznymi poziomami przyszłych dostaw gazu i ropy.

Ponadto, brytyjski rząd jest zdania, iż budowa elektrowni atomowych nowej generacji jest kluczowa, jeżeli chodzi o zmiejszenie emisji dwutlenku węgla do wymaganego poziomu.