Zdaniem prezesa PGE, Tomasza Zadrogi, na którego wypowiedź powołuje się w depeszy PAP, koszty budowy elektrowni jądrowej mogą być niższe niż się spodziewano. Po awarii japońskiej Fukushimy będą obowiązywać bardziej restrykcyjne założenia w sprawie bezpieczeństwa.

Spodziewane niższe koszty budowy elektrowni jądrowej w Polsce wynikają z faktu, że po awarii w Japonii zmalał popyt na technologię jądrową, co może mieć istotny wpływ na ceny. Dostawcy chcąc zachęcić do wyboru ich technologii i urządzeń będą musieli zaproponować konkurencyjne ceny. Koszt budowy elektrowni atomowej w Polsce to około 10 mld EUR.
Polska będzie musiała dostosować się do nowych wytycznych w zakresie budowania i eksploatacji siłowni jądrowych po tym, jak poważna awaria dotknęła Japonię. U nas jednak i tak planowane jest wykorzystanie urządzeń generacji III/III+, które charakteryzują się bardzo wysokim stopniem bezpieczeństwa w stosunku do elektrowni II generacji.
Trzy potencjalne lokalizacje dla polskiej siłowni atomowej zostaną ustalone do końca tego roku. W ciągu 2,5 roku zostanie wybrana technologia, a do niej zostanie dostosowana lokalizacja wybrana z trzech proponowanych.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że siłownia jądrowa powstanie w Żarnowcu, Klempiczu lub Kopaniu.
Zgodnie z obecnymi planami w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe o mocy 6000 MW w sumie. Pierwszy reaktor ma zacząć działać przed końcem 2020 r.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.