21 lutego na Radzie Ministrów omawiane będą rozporządzenia, które stanowią podstawy prawne dla pierwszej elektrowni jądrowej. Chodzi o cztery projekty rozporządzeń, opracowanych przez resort środowiska, niezbędnych do wdrożenia do polskiego prawa unijnych standardów w zakresie bezpieczeństwa atomowego.
Fot. sxc.hu
Wśród przepisów, które będą jutro omawiane, znajdują się m.in. te dotyczące oceny terenu przeznaczonego pod budowę elektrowni czy wymagań związanych z ochroną przed promieniowaniem. Projekty te zostały zmodyfikowane w oparciu o doświadczenia wynikające z awarii japońskiej elektrowni Fukushima oraz z zagrożenia powodziowego elektrowni Fort Calhoun w Stanach Zjednoczonych.
Inwestycja będzie realizowana przez Polską Grupę Energetyczną. Pierwsza siłownia, w której pracować będą dwa lub trzy bloki, ma osiągnąć pełna moc, określaną na 3000 MW, nie później niż w 2025 r. Energia z pierwszego bloku popłynie najpewniej w 2020 r. W planach jest też uruchomienie drugiej elektrowni do 2029 r.
Póki co nie został jeszcze ogłoszony przetarg na dostawcę technologii do pierwszej elektrowni, co miało wydarzyć się przed końcem ubiegłego roku. Jeśli chodzi o lokalizację dla tej inwestycji, to pod uwagę brane są Gąski w gminie Mielno na Pomorzu Zachodnim oraz Żarnowiec i Choczewo z woj. pomorskiego.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.