John Schuster - wiceprezydent rządowego Export - Import Banku powiedział w rozmowie z IAR, że Stany Zjednoczone mogą współkredytować budowę polskiej elektrowni atomowej pod warunkiem, że zastosowana zostanie amerykańska technologia. Tę dla pierwszej naszej siłowni jądrowej chcą też dostarczyć koncerny z Japonii i Francji.

Elektrownia atomowa w Polsce to nadal niewiadoma
Mimo poczynionych już wielu starań w kierunku budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, niewiele do tej pory ustalono. Termin rzekomego uruchomienia pierwszej takiej instalacji przekładano już wielokrotnie. Z obecnie obowiązującej wersji wynika, że stanie się to za 10 lat. Odpowiedzialna za inwestycję Polska Grupa Energetyczna nadal nie wie, czy rząd wesprze finansowo projekt. Wiele będzie też zależało od rozwoju w zakresie poszukiwania gazu z pokładów łupkowych.
Export - Import Bank chce współkredytować elektrownię jądrową
John Schuster potwierdził, że Export - Import Bank jest zainteresowany udziałem w kredytowaniu inwestycji. Rozmowy na ten temat już były prowadzone, jednak żadne decyzje nie zapadły. Warunkiem udziału Amerykanów w tym projekcie jest zastosowanie ich rodzimej technologii. Zaangażowanie USA w przedsięwzięcie mogłoby wynieść od 1 do 5 mld USD.
Koszty budowy atomówki nadal nieokreślone
W obecnych warunkach trudno oszacować koszty inwestycji. Mówi się oficjalnie o kwocie 9-15 mld EUR, jednak eksperci w zakresie energetyki przyznają, że może to być jeszcze więcej.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.