W przyszłym tygodniu rządowy program budowy energetyki jądrowej zostanie skierowany do konsultacji międzyresortowych. 3 września ustalone zostały zasady funkcjonowania oraz struktura własnościowa spółki PGE EJ1, którą powołano do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokument w tej sprawie podpisały cztery spółki: PGE Polska Grupa Energetyczna, KGHM Polska Miedź, TAURON Polska Energia i ENEA.

Nadal nie ma pełnej zgody co do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Termin realizacji niejednokrotnie już przekładano. PGE zapowiadała, że uruchomienie pierwszej elektrowni nastąpi nie wcześniej niż w roku 2023. W ubiegłym tygodniu, po podpisaniu dokumentów ws. udziałów w PPEJ padła data 2024 jako rok uruchomienia pierwszego bloku. W lipcu br. resort gospodarki zapowiadał, że wybór technologii i inwestora zagranicznego odbędzie się w ciągu najbliższych trzech lat, a budowa ruszy w roku 2016.
Specjaliści różnią się też co do kosztów budowy pierwszej siłowni jądrowej w Polsce - ostatnio podawana jest kwota około 40 mld zł.
Na początku roku PGE zawarła z firmą WorleyParsons umowę dotyczącą wykonania badań środowiskowych i lokalizacyjnych dla elektrowni jądrowej. Umowa opiera na 252 mln zł.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.