Spółka odpowiedzialna za budowę elektrowni jądrowej – PGE EJ 1 rozważa przesunięcie granic jednej z potencjalnych lokalizacji (Choczewo na Pomorzu) pod tę inwestycję. Możliwe, że zostanie ona przesunięta o kilka kilometrów na zachód.
źródło: PGE EJ 1
Dzięki temu niekorzystny wpływ elektrowni na obszar Natura 2000 i Wydmę Lubiatowską byłby mniejszy.
Decyzja o zmianie granic lokalizacji „Choczewo” zostanie podjęta pod koniec roku, kiedy dostępna będzie niezależna ocena oddziaływania inwestycji na obszary chronione.
Aktualnie inwestor bada dwie potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej: Żarnowiec i Choczewo na Pomorzu. Jak podaje spółka celowa, podstawowa lokalizacja elektrowni może być wstępnie wskazana około roku 2017.
Nad czym pracuje teraz PGE EJ 1?
Spółka PGE EJ 1 kończy obecnie przygotowania do uruchomienia w pełnym zakresie badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Pierwsze prace mają ruszyć na początku przyszłego roku. Do tego czasu mają też być przeprowadzone wszystkie przetargi na wyłonienie wykonawców poszczególnych prac, które będą realizowane w ramach tych badań.
Do końca lipca ma być złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z wnioskiem o określenie zakresu Raportu OOS wraz z tzw. Kartą Informacyjną Przedsięwzięcia, w oparciu o którą organ wyda postanowienie, w którym określi zakres i metodykę badań.
Badania lokalizacyjne i środowiskowe w pełnym zakresie oznaczają wykonanie pełnej inwentaryzacji środowiskowej, łącznie z podstawowymi pracami geologicznymi na terenie lokalizacji.
Od 2013 r. prowadzone są badania środowiskowe i lokalizacyjne m.in. w zakresie monitoringu meteorologicznego i sejsmicznego.
Od tego roku spółka PGE EJ 1 realizuje badania w nowej formule przy wsparciu Grupy Kapitałowej PGE oraz doradcy branżowego.
Kiedy poznamy dostawcę technologii?
Inwestor zakłada, że drugiej połowie tego roku uruchomione zostanie postępowanie zintegrowane, czyli rodzaj złożonego przetargu, na podstawie którego wyłonione zostanie konsorcjum firm odpowiedzialne m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy siłowni.
Niedawno spółka przeprowadziła szereg spotkań z konsorcjami zainteresowanymi uczestnictwem w postępowaniu przetargowym, tj. m.in. z koncernami z USA, Japonii, Francji czy Kanady.
Na podstawie przyjętego w styczniu 2014 r. rządowego programu jądrowego w Polsce zostaną zbudowane dwie elektrownie o łącznej mocy 6 tys. MW. Pierwszy blok ma zacząć produkować energię z końcem 2024 r. Plany te jednak coraz częściej poddawane są w wątpliwość, a wiceminister skarbu –Zdzisław Gawlik na pytanie o to, kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa, powiedział, że myśli, iż będzie to dopiero w 2027 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.