Nie wiadomo jeszcze, jakie będą jej źródła finansowania. Przypominamy, że zgodnie z informacjami resortu energii, budowa pierwszego reaktora jądrowego w Polsce o mocy 1000 MW ma kosztować około 16 mld zł.

Jeżeli chodzi o lokalizację elektrowni jądrowej to badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone są w dwóch miejscach: „Lubiatowo-Kopalino” i „Żarnowiec”, położonych w gminach Choczewo, Krokowa i Gniewino (woj. pomorskie).

Czy elektrownia jądrowa jest Polsce potrzebna?

Tak. Polska potrzebuje więcej energii elektrycznej, bo obecnie nasze zużycie elektryczności na mieszkańca (3700 kWh/rok) jest dwukrotnie mniejsze niż w Niemczech, Austrii, Czechach (7200-7500 kWh/rok) i w innych krajach Unii Europejskiej. A w perspektywie 2030 r. będziemy potrzebowali o 50% więcej energii elektrycznej niż teraz, nawet po uwzględnieniu wyższej efektywności wykorzystania energii elektrycznej (o 50% w stosunku do produktu narodowego brutto). Nie możemy planować zwiększenia mocy naszych elektrowni węglowych, bo i węgiel wydobywany z coraz głębszych pokładów będzie coraz droższy, i regulacje Unii Europejskiej będą coraz bardziej utrudniały jego spalanie. Wprowadzanie na dużą skalę wiatraków i paneli słonecznych nie zapewnia niezawodnego zasilania – tłumaczy dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Przeczytaj również: "50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]"