Projekt budowy drugiej elektrowni w Bułgarii tego statusu pozbawiony był od 2012 r., kiedy wstrzymano jego realizację. W środę, 27 czerwca br., rząd zlecił minister energetyki opracowanie strategii i przygotowanie konkursu na strategicznego inwestora elektrowni. Te rzeczy mają być gotowe do końca października br.


Udziałem państwa w realizacji tego projektu mają być teren budowy i posiadane przez Bułgarię dwa reaktory atomowe typu WWER 1000+.

W styczniu PAP poinformowała, że Bułgarska Akademia Nauk, na rządowe zamówienie, opracowała ocenę rentowności inwestycji. Zgodnie z analizami, elektrownia będzie stanowiła opłacalną inwestycję, o ile koszt budowy nie przekroczy 10,5 mld EUR, a odsetki od kredytu (konieczne byłoby sfinansowanie w ten sposób aż 70% wartości inwestycji) nie będą wyższe niż 4,5% rocznie.

Pomysł budowy elektrowni ma duże poparcie Bułgarów – aż 63% badanych zgadza się na realizację tej inwestycji.

W Polsce ciągle trwa dyskusja nad budową pierwszej elektrowni atomowej w naszym kraju. Tego typu obiekt miałby powstać do 2030 r. Planowana moc to 1000 MW. Prace nad programem określającym zasady budowy i eksploatacji energii jądrowej trwają od 2009 r. Do III kwartału 2017 r. wydatki na jego wdrażanie wyniosły 776 mln zł.

Zobacz nasz TEMAT SPECJALNY: ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE