Komisja Europejska (KE) powołała w lutym 2024 r. Europejski Sojusz Przemysłowego na rzecz SMR (małe reaktory modułowe). W jej ramach powstanie, na wniosek OSGE, GE Hitachi i 16 innych firm, projektowa grupa robocza. Jej zadaniem będzie wdrożenie technologii BWRX-300.
Wizualizacja bloku reaktora BWRX-300. Źródło: GE Hitachi
- 18 firm z 11 krajów utworzyło zespół dla budowy europejskiego łańcucha dostaw
- Dziewięć grup roboczych pracuje nad technologiami SMR
- Plany obejmują standaryzację procesu licencjonowania technologii w krajach UE
Grupa dla małych reaktorów modułowych BWRX-300
Całą grupę utworzyło 18 firm z 11 krajów (10 z Unii Europejskiej i Norwegia). Będą pracować nad „europeizacją” łańcucha dostaw dla małego reaktora modułowego BWRX-300. Wszyscy partnerzy mają wieloletnie doświadczenie na rynku energetycznym, działając jako deweloperzy, koncerny energetyczne, firmy projektowe i inżynieryjne
Akceptacja naszego wniosku, a przede wszystkim uznanie, że BWRX-300 – sprawdzona technologia ze zbudowanym w Europie łańcuchem dostaw, wybrana przez OSGE, daje realne podstawy, by powstać w EU na początku następnej dekady, to informacja przełomowa i krok milowy dla naszego projektu – mówi Rafał Kasprów, prezes OSGE.
Dziewięć grup roboczych pracuje nad technologiami SMR
Zaakceptowano łącznie dziewięć projektowych grup roboczych. Skupiają się one na technologiach SMR (małych reaktorów modułowych) znajdujących się na różnych stopniach rozwoju – generacji III+, jak i IV. Ta druga to innowacyjne reaktory, które mają szansę na wdrożenie w połowie lat 40.
Europejski Sojusz Przemysłowy na rzecz małych reaktorów modułowych SMR ustanowiony przez KE ma na celu ułatwienie i przyspieszenie rozwoju, demonstracji i wdrożenia tej technologii w UE na początku lat 30. – czytamy w komunikacie.
W planach przyspieszenie budowy reaktorów BWRX-300
Grupa robocza zamierza koordynować i przyspieszyć prace na rzecz budowy reaktorów SMR BWRX-300 zaprojektowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy. Plany obejmują standaryzację procesu licencjonowania technologii w krajach UE, maksymalizację udziału dostawców z UE w łańcuchu dostaw (wspólny rozwój solidnego europejskiego łańcucha dostaw), budowanie niezbędnych kompetencji i przygotowanie kadr, a także stworzenie odpowiedniego systemu wsparcia dla tego typu inwestycji.
Grupa robocza BWRX-300
Źródło: OSGE
Reaktory BWRX-300 to rozwiązanie konkurencyjne kosztowo. Będą mogły produkować energię elektryczną i ciepło, mogą być wykorzystane w przemyśle, np. do produkcji wodoru lub odsalania wody. Przyczynią się też do dekarbonizacji.
Przeczytaj także: Prace przygotowawcze do budowy elektrowni jądrowej. Wniosek o pozwolenie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.