Energiewende to nazwa przedsięwzięcia realizowanego w Niemczech, w ramach którego do 2020 r. ponad 6,5 GW energii będzie pochodzić z morskich elektrowni wiatrowych. Do roku 2030 ilość energii wzrośnie do 15 GW. Elementem tego planu jest projekt DolWin2, tj. morskie połączenie energetyczne na Morzu Północnym. Zrealizowała je firma ABB na zlecenie holendersko-niemieckiego operatora TenneT.
Największe na świecie połączenie między morskimi elektrowniami już działa. Fot. ABB
Linia wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) łączy morskie farmy wiatrowe z siecią na lądzie i może dostarczyć energię ze źródeł odnawialnych w ilości pozwalającej na zasilenie ponad miliona gospodarstw domowych - podaje ABB.
Największe na świecie połączenie między morskimi elektrowniami. Fot. ABB
Claudio Facchin, dyrektor dywizji produktów i systemów energetyki ABB wyjaśnia, że HVDC jest technologią preferowaną ze względu na niezawodność i efektywność przesyłu dużych ilości energii na znaczne odległości przy minimalnych stratach. Ten system sprawdza się idealnie przy łączeniu odległych instalacji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych z siecią elektroenergetyczną.
Zainstalowane na Morzu Północnym łącze ma moc 916 MW. Wykorzystuje technologię HVDC Light, opartą na przekształtniku VSC. Stacja przekształtnikowa (320 kV) umożliwia połączenie trzech morskich farm wiatrowych z niemiecką siecią elektroenergetyczną. Zlokalizowana jest na platformie znajdującej się w odległości 45 km od brzegu.
Koncern ABB to lider w technologiach z obszru energetyki, robotyki, systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych. Za pośrednictwem swoich spółek działa na całym świecie. W ponad 100 krajach zatrudnia około 132 tys. pracowników.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.