PKN Orlen zakończył pobieranie próbek geologicznych w ramach badania dna Bałtyku. Działania są częścią przygotowań do budowy morskich farm wiatrowych. Koncern zbadał obszar o powierzchni 131 km2, oddalony od linii brzegowej o około 23 km.
Morska farma wiatrowa. Fot. Adobe Stock / Max Topchii
- 700 godz. spędził na morzu statek służący do badań dna Morza Bałtyckiego
- Pobrane próbki pozwolą opracować wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej
- PKN Orlen ma koncesję na budowę bałtyckich elektrowni o mocy 1200 MW
Badania rozpoczęto pod koniec października br. Prowadzono je na wysokości Choczewa i Łeby. W tym miejscu Bałtyk ma kilkadziesiąt metrów głębokości. Na pokładzie statku znaleźli się geolodzy, geofizycy, geotechnicy, technicy laboratoryjni i wiertnicy. Jednostka spędziła na morzu 700 godz. Podczas prac wykonano serię odwiertów na głębokość kilkudziesięciu metrów pod poziomem dna.
Kolejnym etapem będzie analiza laboratoryjna pobranych próbek pod kątem cech fizycznych i mechanicznych oraz nośności, które dostarczą danych do przygotowania koncepcji rozmieszczenia turbin wiatrowych. Pozwolą też na określenie optymalnego rodzaju i wielkości konstrukcji, na których będą one zainstalowane. W efekcie powstanie wstępny projekt techniczny morskiej farmy wiatrowej Orlenu.
Firma planuje pozyskanie partnera do realizacji inwestycji w przedsięwzięcia offshore, przy czym zamierza mieć 51% udziałów w powołanej do tego celu spółce.
We wrześniu br. PKN Orlen i PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały list intencyjny o współpracy przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Obie grupy planują prowadzić wymianę know-how i wspólnie pozyskiwać dane potrzebne do realizacji inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Planują też kampanie informacyjne o roli wiatru jako źródła energii i promujące planowane rozwiązania.
PKN Orlen (poprzez swoją spółkę Baltic Power) posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MW. Rozwój odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii został wpisany w strategię koncernu, jako odpowiedź na zaostrzające się regulacje środowiskowe.
Przeczytaj także: PGE stawia na energetykę wiatrową i słoneczną
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.