Dwie morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim postawią wspólnie PGE Polska Grupa Energetyczna oraz duńska firma Ørsted. Podpisano umowę o powołaniu do życia spółki joint venture (z udziałami po 50% obu partnerów). Cel to budowa i eksploatacja obiektów o łącznej mocy do 2,5 GW.
Fot. siripimon2525/Adobe Stock
- Ørsted nabył 50% udziałów w dwóch spółkach celowych PGE za 657 mln zł
- Pierwsza farma może zacząć produkować energię elektryczną w 2026 r.
- Potencjał morskiej energetyki na Bałtyku jest oceniany na 11 GW
Duńczycy kupują udziały
Ørsted będzie miał 50% udziałów w spółkach należących do PGE: : Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 sp. z o.o. („Baltica 3”) o mocy około 1 GW oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 sp z o.o. („Baltica 2) o mocy do 1,5 GW. Duńczycy udziały nabyli za 657 mln zł. Transakcja zostanie zamknięta po udzieleniu zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powinno to nastąpić w I kwartale 2021 r.
Baltica-3 może być gotowa w 2026 r.
Projekty będą uczestniczyć w 2021 r. w pierwszej fazie działania systemu wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce dla farm o łącznej mocy wynoszącej 5,9 GW. Według PGE Baltica-3 to najbardziej zaawansowane przedsięwzięcie. Ta elektrownia morska może rozpocząć wytwarzanie elektryczności już w 2026 r.
Inwestycje w morskie farmy za 160 mld zł
Morska energetyka wiatrowa to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Szacuje się, że ponad 100 krajowych podmiotów z powodzeniem może zostać włączonych w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Potencjał morskiej energetyki na Bałtyku oceniany jest na około 11 GW do 2040 r., a szacowana łączna wartość inwestycji w morskie projekty wiatrowe to nawet 160 mld zł – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Do 2040 r. chcemy posiadać co najmniej 6,5 GW zainstalowanej mocy offshore – dodał.
Polska bałtyckim liderem
Polska staje się liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i z niecierpliwością czekamy na wejście na polski rynek w ramach spółki joint venture z PGE. Transakcja ta stanowi połączenie osiągnięć firmy Ørsted w zakresie rozwoju i budowy wielkoskalowych morskich elektrowni wiatrowych z rozległą wiedzą i doświadczeniem PGE na temat polskiego rynku energetycznego i jego regulacji. Nasza nowa spółka joint venture jest mocno zdeterminowana do realizacji ambitnych planów polskiego rządu w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – stwierdził Martin Neubert, wiceprezes Ørsted Offshore.
Elektryczność dla 4 mln gospodarstw domowych
Obie farmy wyprodukują energię elektryczną wystarczającą do pokrycia potrzeb 4 mln polskich gospodarstw domowych, a jednocześnie umożliwią uniknięcie emisji 8 mln ton CO2 rocznie. Morska energetyka uzyskała zielone światło w wyniku decyzji rządu o wsparciu 11 GW mocy do 2027 r. To także szansa na stworzenie nowego branżowego ośrodka przemysłowego w regionie Bałtyku i na tysiące nowych miejsc pracy.
Łączenie doświadczeń
Partnerzy liczą na pozytywny efekt połączenia doświadczenia duńskiej firmy w morskiej energetyce wiatrowej z doświadczeniem polskiego koncernu na krajowym rynku energetyki. Ma on zaowocować realizacją obu przedsięwzięć w wyniku I rundy alokacji w 2021 r.
Przeczytaj także: Ustawa o wsparciu dla morskich farm wiatrowych podpisana
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.