PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz Enea zamierzają wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. PGE z dwoma pozostałymi spółkami podpisała warunkowe umowy sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych, które mają uzyskać pozwolenia lokalizacyjne na parki wiatraków w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.
Fot. Max Topchii/Adobe Stock
Trzy koncerny już 18 stycznia 2021 r. podpisały list intencyjny o woli współpracy na rzecz rozwoju energetyki morskiej. Teraz rozpoczynają realną współpracę – będą wspólnie zabiegać o pozwolenia na budowę czterech bałtyckich farm wiatrowych. Trzy z nich PGE zamierza realizować z Eneą, a jeden z Tauronem.
Decyzja o podjęciu wspólnych działań wynika z dużej konkurencji i rosnącej liczby podmiotów zabiegających o decyzje lokalizacyjne dla morskich przedsięwzięć energetycznych w polskim obszarze Bałtyku. Energia elektryczna generowana przez wiatraki na morzu ma zastąpić produkowaną w elektrowniach zasilanych węglem (przynajmniej częściowo). Bałtyk ze względu na swoje doskonałe warunki dla rozwoju energetyki wiatrowej, stał się miejscem rywalizacji największych światowych firm energetycznych. Wspólne działania polskich koncernów poprawiają naszą pozycję wyjściową w tej batalii i pozwalają z optymizmem patrzeć na jej wynik – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu spółki Tauron Polska Energia.
Energetyczny triumwirat liczy na zdobycie przewagi konkurencyjnej dzięki połączeniu sił. Podpisane przez spółki dokumenty to umowy warunkowe, ale jedynym warunkiem zawieszającym jest kwestia zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek o pozwolenie na koncentrację PGE z Eneą złożono 5 lipca, a taki sam z Tauronem – 28 października 2021 r.
PGE już rozwija projekty morskich farm wiatrowych o sumarycznej mocy 3,5 GW, a do 2040 r. koncern chce mieć co najmniej 6,5 GW. Realizacja tych planów zależy od dostępności obszarów pod inwestycje i pozyskania stosownych pozwoleń. Według Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., pod koniec objętego nią okresu na Morzu Bałtyckim łączna moc farm wiatrowych wyniesie 8–11 GW.
Udziałem w inwestycjach bezpośrednio związanych z budową i eksploatacją elektrowni wiatrowych na morzu, a także wspierających rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest zainteresowany Tauron, stąd podpisanie umowy z PGE. Katowicki koncern chce mieć w 2030 r. morskie wiatraki o łącznej mocy 1 GW.
Przeczytaj także: PGE i Ørsted negocjują wysokość unijnego wsparcia dla budowy farmy wiatrowej na Bałtyku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.