Spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 zależna od PGE Baltica uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu Ministerstwa Infrastruktury o pozwolenie lokalizacyjne dla obszaru 60.E.3 położonego na Ławicy Środkowej Morza Bałtyckiego. To kolejne rozstrzygnięcie na korzyść firmy.
Morska farma wiatrowa. Fot. ilustr. Bphoto/Adobe Stock
Obszar znajduje się w sąsiedztwie rozwijanego projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego wiążą się z tym duże możliwości wykorzystania efektu synergii przy rozwoju obu przedsięwzięć w przyszłości. W niektórych przypadkach będzie możliwe przeprowadzenie wspólnych procedur zakupowych między innymi dotyczących prowadzenia badań i pozyskania komponentów koniecznych do wybudowania i eksploatacji morskich farm wiatrowych w tej części Bałtyku.
To kolejne korzystne rozstrzygnięcie postępowania lokalizacyjnego pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. 9 stycznia 2023 taką decyzję spółka uzyskała dla obszaru 43.E.1.
Źródło: PGE Baltica
PGE Baltica realizuje projekt Baltica 1 o mocy 896 MW. Na pobliskim obszarze o powierzchni 143 km2 i w odległości 78 km od wybrzeża mogłaby powstać morska elektrownia wiatrowa o 1185 MW.
Aktualne plany zakładają oddanie do użytku farmy morskiej Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW w 2026 r. Do 2027 r. ma być uruchomiona Baltica 2 o mocy do 1497 MW. Najpóźniej, bo w 2030 r. prąd zacznie generować Baltica 1 o mocy 896 MW. Wszystkie to obiekty mają decyzje lokalizacyjne i umowy przyłączeniowe, a dwie największe także tzw. decyzje środowiskowe i zagwarantowane kontrakty różnicowe. PGE działa wraz z duńską firmą Ørsted.
Grupa PGE zakłada budowę na Morzu Bałtyckim elektrowni morskich o mocy co najmniej 6,5 GW do 2040 r.
Przeczytaj także: Wieże wiatrowe dla morskich farm powstaną w Gdańsku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.