Projekty budowy morskich farm wiatrowych powstały w ramach duńskiego programu Open Door. Elektrownie morskie znajdą się w odległościach około 5 km od Hanstholm oraz 8 km od od wybrzeża w Djursland.

Pierwsza z nich będzie miała moc 450 MW, a druga 315 MW. Autorzy projektów Green Nest Partner i Peak Wind, zrealizowali je w joint venture o nazwie Anker Development.

Po sprzedaży dokumentacji morskich farm wiatrowych wciąż będą rozwijać kolejne przedsięwzięcia w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, ale już we współpracy z firmą Vattenfall.

Obie morskie farmy wiatrowe mogą powstać na długo przed 2030 r., ale wymaga to wznowienia postępowania przez władze duńskie i uzyskania niezbędnych pozwoleń.

Vattenfall w Danii buduje morskie farmy wiatrowe wzdłuż wybrzeża Jutlandii. Aktualnie to elektrownie Vesterhav Syd i Nord o łącznej mocy 344 MW. Do sieci elektroenergetycznej mają zostać podłączono pod koniec 2023 r.

W lutym Dania podjęła decyzję o zawieszeniu rozpatrywania projektów morskich farm wiatrowych i innych projektów OZE w ramach programu Open Door, twierdząc, że pozwolenia w ramach procedury mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Tajwan – kolejna budowa morskich farm wiatrowych