Morska farma wiatrowa będzie rocznie wytwarzać 4 TWh energii elektrycznej. To 3% produkcji krajowej, odpowiadające zużyciu 1,5 mln gospodarstwi domowych. Do atmosfery nie trafi 2,8 mln ton CO2 (w porównaniu do emisji elektrowni węglowych). W 2024 r. rozpocznie się instalacja fundamentów, a w 2025 r. zostaną na nich posadowione wiatraki o wysokości 250 m i z turbinami o mocy jednostkowej 15 MW. Będzie ich 76.

Spółka Baltic Power ma kontrakty z głównymi wykonawcami i dostawcami zabezpieczające cały łańcuch dostaw – produkcję, transport i instalację wszystkich kluczowych komponentów morskiej farmy wiatrowej. Budżet przedsięwzięcie oszacowano na 4,73 mld euro, z czego 4,05 mld to koszty inwestycji i jej ubezpieczenia. Pozostałe środki to koszt finansowania i rezerwa. Umowy kredytowe podpisano z 25 instytucjami finansowymi.

Aktualnie powstaje na lądzie stacja elektroenergetyczna do odbioru prądu z obiektu, rozpoczęła się budowa terminalu instalacyjnego w świnoujskim porcie (będzie gotowy w 2025 r.). Wcześniej wykonano m.in. pomiary wietrzności, badania środowiskowe i geotechniczne, na podstawie których przeprowadzono prace projektowe. Przygotowania zajęły 5,5 roku. Uzyskano siedem pozwoleń budowlanych wymagających ponad 150 zgód administracyjnych od 40 różnych instytucji. Dokumentacja budowlana liczy 10 tys. stron, a wszystkich dokumentów i opracowań powstało 320 tys.

Koncern uzyskał też koncesje na budowę jeszcze pięciu morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,2 GW.

Przeczytaj także: Podkarpacie – powstaje ogromna farma fotowoltaiczna. I etap zakończony