Polenergia i Equinor podpisały serię ważnych kontraktów dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dotyczą one produkcji elementów stalowych i przejściowych dla fundamentów, instalacji kabli lądowych i budowy morskich stacji elektroenergetycznych.
Morska farma wiatrowa Dogger Bank. Źródło: Equinor/Polenergia
Umowy podpisano z polską firmą Enprom, konsorcjum Smulders Projects i Sif, które wyprodukuje znaczną część stalowych elementów w krajowych zakładach, a także ze spółką Iemants.
Enprom wykona cztery tory kablowe 220 kV (7 km). Połączą one kable morskie z lądowymi podstacjami elektroenergetycznymi. Wybuduje też dwa tory 400 kV prowadzące do stacji PSE oddalonej o 6 km. Na wszystkich odcinkach będą ułożone światłowody telekomunikacyjne.
Konsorcjum Smulders Projects i Sif wyprodukują 100 elementów przejściowych łączących fundament (monopal) z wieżą turbiny wiatrowej (dostarczą konstrukcje i wyposażenie). Dla obu morskich farm wiatrowych zaplanowano po 50 elementów. Znaczą Morska farma wiatrowa Dogger Bank. Źródło: Equinor/Polenergia
cą większość wytworzą trzy zakłady w Polsce.
Iemants, spółka zależna firmy Smulders, zaprojektuje, zbuduje, dostarczy, przetestuje i uruchomi dwie morskie podstacje elektroenergetyczne dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Udział polskich podmiotów i zakładów produkcyjnych to potwierdzenie naszego zaangażowania w local content oraz budowę wartości dodanej z inwestycji offshore dla polskiej gospodarki – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą miały po 720 MW mocy zainstalowanej (łącznie 1440 MW). Znajdą się w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Pierwszy prąd wygenerują w 2027 r. a 2028 r. wejdą do użytkowania komercyjnego.
W następnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej ma powstać największa w Polsce pojedyncza morska farma wiatrowa, Bałtyk 1 o mocy do 1560 MW. Będzie położona 81 km od brzegu. O inwestycji zadecyduje aukcja w 2025 r.
Przeczytaj także: Prace przygotowawcze do budowy elektrowni jądrowej. Wniosek o pozwolenie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.