• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga do budowy największej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1

Opublikowano: 09-10-2024 Źródło: baltyk123.pl

Spółki Equinor i Polenergia zawarły umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Będzie to największa pojedyncza taka elektrownia na Morzu Bałtyckim.


Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Equinor/Polenergia Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Equinor/Polenergia

Moc morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 wyniesie do 1560 MW. To najbardziej zaawansowany projekt w ramach tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce. Planowany obiekt weźmie udział w aukcji w 2025 r. Elektrownia będzie położona w odległości 81 km od polskiego wybrzeża.

By powstała morska farma wiatrowa Bałtyk 1, potrzebne jest jej zaprojektowanie i uzyskanie kompletu pozwoleń na budowę. Umowę na doradztwo w tym zakresie podpisano z konsorcjum firm Ramboll i Projmors. Mają one doprowadzić przedsięwzięcie do stanu gotowości do budowy.

Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Źródło: Equinor/Polenergia Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Źródło: Equinor/Polenergia

Ramboll to globalna firma z siedzibą w Danii, która zajmuje się architekturą, inżynierią i doradztwem. Projmors to jedno z najstarszych biur projektowych w Polsce. Specjalizuje się w projektowaniu hydrotechnicznym, które dotyczy m.in. morskiej energetyki wiatrowej czy przemysłu – czytamy w komunikacie.

Aktualnie planowana elektrownia ma pozwolenia na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej i umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego. Generowany przez nią prąd popłynie na ląd do punktu przyłączenia w znajdującej się w budowie stacji elektroenergetycznej Krzemienica. Jej właścicielem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Morska farma wiatrowa Bałtyk 1. Źródło: Polenergia/Equinor Morska farma wiatrowa Bałtyk 1. Źródło: Polenergia/Equinor

Na lądzie kable energetyczne będą miały do 20 km i przebiegną pod powierzchnią gruntu. Wyprowadzenie mocy z farmy na ląd będzie w północnej części przebiegu realizowane w sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Dla tych trzech obiektów zaplanowano jedną lokalizację wyjścia na ląd. Zostanie ona wykonana metodą bezwykopową.

Roczna produkcja energii elektrycznej farmy Bałtyk 1 będzie odpowiadać zapotrzebowaniu 2 mln polskich gospodarstw domowych.

Przeczytaj także: Kontrakt na statki instalacyjne dla dwóch morskich farm wiatrowych

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia