Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska udostępnił „Wytyczne w zakresie oceny oddziaływania na środowisko morskich farm wiatrowych”. Zastosowanie się do nich ułatwi przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

- Projekty morskich farm wiatrowych podlegają ocenie oddziaływania na środowisko
- Dokument musi zawierać kartę informacyjną przedsięwzięcia
- Pozwala na ocenę zgodności ze standardami jakości środowiska
Ocena oddziaływania na środowisko jest obowiązkowa
Morska energetyka wiatrowa staje się jednym z kluczowych obszarów dla planów zrównoważonego rozwoju w kraju. Wytyczne ułatwią uzyskanie kluczowej dla inwestycji DŚU. Dokument ten przybliża najważniejsze zagadnienia związane z oceną oddziaływania morskich elektrowni wiatrowych na środowisko, które powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie podczas planowania, realizacji oraz eksploatacji farm wiatrowych na obszarach morskich – czytamy w komunikacie.
Wytyczne mogą przyczynić się do ułatwienia współpracy między inwestorami, organami administracji publicznej i społecznościami.
Morskie farmy wiatrowe mogą znacząco wpływać na środowisko, dlatego podlegają obowiązkowej ocenie oddziaływania. Wniosek o DŚU musi ją zawierać, tak samo, jak kartę informacyjną projektu.
Dokument powinien być szczegółowy
Dokument musi zawierać szczegółowe informacje o przedsięwzięciu, takie jak dane generatora mechanizmami napędowymi i systemami kontrolnymi w gondoli, wieży, rotora, fundamentu, kabli wewnętrznych i morskiej stacji elektroenergetycznej. W ocenie oddziaływania uwzględnia się także likwidację farmy. W jednej dokumentacji można też opisać oddziaływanie infrastruktury przyłączeniowej.
W ocenie należy przedstawić harmonogramy prac instalacyjnych farmy i infrastruktury. Odziaływanie może być związane z ingerencją w dno, dyspersją osadów, hałasem podwodnym i ruchem statków. Szczególnie ważne są te, które mogą wpływać na ochronę obszarów Natura 2000.
Cel to spełnienie standardów jakości środowiska
Odrębnym zagadnieniem jest zakres obszarowy związany z lokalizacją obiektu, na której realizacja, eksploatacja lub użytkowanie mogą zostać przekroczone standardy jakości środowiska lub prowadzące do ograniczenia w zagospodarowaniu nieruchomości.
Opis techniczny pozwala na ocenę oddziaływań na poszczególne komponenty środowiska i na analizę rozwiązań alternatywnych. Opisuje też technologie oraz procesy realizacyjne i eksploatacyjne umożliwiając ocenę czy zastosowane środki będą wystarczające, aby minimalizować negatywne skutki dla środowiska. Jest podstawą do określenia warunków środowiskowych.
W powstanie wytycznych zaangażowane były firmy Eko-Konsult, Projmors oraz ASE Offshore (wszystkie z ASE Group), a w tworzeniu dokumentu współpracowały też Uniwersytet Gdański, Tribio, 3bird Systems oraz Przyrodnicy24.
Cały dokument jest dostępny na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Przeczytaj także: Ustawa wiatrakowa. Wiceprezes ONDE: zmiana to dobry ruch

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.