Najważniejsze trendy w globalnych transakcjach M&A (mergers & acquisitions) w branży energetycznej, naftowej i gazowej: konsolidacja północnoamerykańska, rozwijająca się działalność międzynarodowa i wzrost liczby inwestorów azjatyckich.
Kancelaria Squire Anders wspólnie z „mergermarket” opublikowała raport, który analizuje dane dotyczące transakcji w branży energetycznej, górniczej i sektora użyteczności publicznej w 2011 r. Dokument prezentuje globalne trendy oraz wyzwania i szanse dla tych sektorów w najbliższych miesiącach. Według raportu w 2011 r. w branży energetycznej, górniczej i sektora użyteczności publicznej nastąpił całościowy wzrost transakcji pod względem wartości (o 7%) oraz równoczesny spadek liczby transakcji w tych branżach o 9% (1261 transakcji o wartości łącznie 577,3 mld USD w 2011 r.).
Dominują transakcje w branży energetycznej (w tym w sektorze naftowo-gazowym, energetycznym i energii odnawialnej) – ich łączna wartość wynosi 396,5 mld USD w stosunku do 127,8 mld w branży górniczej i 53 mld w branży utilities.W ubiegłym roku nastąpił niewielki spadek inwestycji w sektorze energii odnawialnej (z 309 transakcji w 2010 r. do 265 w 2011 r.).
Jednocześnie nastąpił wzrost ich wartości do 34,4 mld USD z 21,5 mld USD. Liczba transakcji w sektorze górniczym globalnie obniżyła się o 8% do 267 w 2011 r. Ameryka Północna pozostaje obszarem dominującym – ponad połowa globalnej wartości transakcji (51%) trafiła do północnoamerykańskich podmiotów, a pieniądze na 44% transakcji pochodziły od oferentów właśnie z tego kontynentu. Rośnie jednak znaczenie Azji-Pacyfiku - dokładnie jedna czwarta globalnej wartości transakcji w 2011 r. pochodziła od inwestorów azjatyckich (wzrost z poziomu 19% w 2005-2010).
„Można wyraźnie zauważyć, że transakcje w sektorze energetycznym, w dużej mierze napędzane strategiczną konsolidacją w USA, wyprzedziły transakcje M&A w branży górniczej i branży utilities pod względem zarówno wartości, jak i ich liczby” - komentuje Trevor Ingle, Partner Squire Sanders w zespole zajmującym się energetyką i zasobami naturalnymi (Energy & Natural Resources Group). „Natomiast w samym sektorze energetycznym, inwestycje związane z energetyką odnawialną, które wydają się niewielkie w porównaniu z transakcjami w sektorze naftowym, okazują się ważnym elementem napędzającym aktywność transakcyjną - ponad jedna piąta wszystkich transakcji odnotowanych w branży energetycznej, naftowej i gazowej była związana z energetyką odnawialną.
W ujęciu geograficznym rynek Ameryki Północnej pozostaje obszarem dominującym we wszystkich sektorach, ale liczby pokazują rosnące znaczenie regionu Azji-Pacyfiku, na którym zawarto transakcje o wartości stanowiącej 25% wartości wszystkich transakcji.
Oceniając perspektywy dla transakcji M&A w 2012 r. William Downs, lider zespołu Squire Sanders zajmującego się prawem spółek i finansowaniem przedsiębiorstw stwierdził: „Transakcje w 2012 r. nadal będą koncentrować się w regionie Azji-Pacyfiku oraz Ameryki Północnej, przy czym Europa Zachodnia pozostanie regionem szczególnie ważnym dla sektora energetycznego i sektora utilities. Aktywność cross-border, w tym związana z zawieraniem coraz większej liczby transakcji polegających na nabyciu udziałów, z pewnością będzie coraz intensywniejsza.
Obok gospodarek Azji Południowo-Wschodniej, być może także Afryka Subsaharyjska będzie rynkiem wartym uwagi. Jest to jedyny region, w którym górnictwo jest bardziej aktywne niż produkcja energii pod względem potencjalnych targetów. Bez wątpienia rynki będą nadal koncentrować się na wszelkich rodzajach energii odnawialnej, przy czym potencjał związany z gazem łupkowym może także okazać się ważną siłą napędzającą transakcje, nawet pomimo toczących się debat na temat ryzyk związanych z gazem łupkowym.
Interesujące będzie także stwierdzenie, czy korzystne warunki wyjścia z inwestycji pobudzą inwestorów private equity do wejścia w przestrzeń sektora energetycznego, gazowego i naftowego. W ubiegłym roku wartość wyjść z inwestycji spadła o 27%, jednakże tendencja jest zwyżkowa, z liczby 37 w 2009 r. wartych 3,7 mld USD do 52 w 2011 r. wartych 14,7 mld USD”.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.