Plany niemieckiego rządu w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie roku 2020 zakładają wybudowanie 6,5 GW nowych mocy wytwórczych zlokalizowanych na Morzu Północnym oraz w zachodniej części Morza Bałtyckiego, a do roku 2030 łączna moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych w Niemczech ma wynieść 15 GW – powiedział Ronny Meyer, dyrektor Windenergie Agentur Bremerhaven (WAB) podczas Międzynarodowej Konferencji WINDFORCE Baltic Sea, która odbyła się w Gdańsku w dniach 5-6 lutego br.
Fot. sxc.hu
W konferencji zorganizowanej w Gdańsku przez WAB oraz Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej wzięło udział ponad 120 uczestników reprezentujących branżę morskiej energetyki wiatrowej ze wszystkich krajów nadbałtyckich oraz goście z Holandii, Belgii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Szczególnie liczna była delegacja niemiecka zorganizowana pod przewodnictwem WAB, stanowiąca największą jak dotąd odwiedzającą Polskę misję biznesową reprezentującą niemiecki sektor morskiej energetyki wiatrowej.
Jak wygląda niemiecka strategia dotycząca morskiej energetyki wiatrowej?
Omówione przez przedstawiciela WAB zweryfikowane założenia niemieckiej polityki energetycznej, realizujące kierunek wyznaczony przez strategię Energiewende, uwzględniają realne możliwości niemieckiej gospodarki w zakresie przyłączania nowych mocy wytwórczych na morzu. Weryfikacja pierwotnych założeń, polegająca na zmniejszeniu wolumenu mocy przewidywanej do przyłączenia w roku 2020 z 10 GW do 6,5 GW, była posunięciem spodziewanym już od co najmniej roku, mającym na celu urealnienie i uporządkowanie planów inwestycyjnych, w tym w szczególności zagwarantowanie stabilnych mechanizmów finansowania realizacji infrastruktury przesyłowej.
W opinii uczestników konferencji nowe plany rządu niemieckiego zapewniają jednak możliwość utrzymania dobrej koniunktury w przemyśle morskiej energetyki wiatrowej w nadchodzących latach, przyczyniając się do bardziej zrównoważonego rozwoju sektora i lepszego dostosowania możliwości produkcyjnych do aktualnego zapotrzebowania rynku.
Szansa dla polskich firm
W ocenie Mariusza Witońskiego – prezesa Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej - są to korzystne sygnały dla polskiego przemysłu, który w coraz większym stopniu partycypuje w dynamicznie rosnącym europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Odnotowany w roku 2013 30% wzrost mocy zainstalowanych w morskich elektrowniach wiatrowych w Europie oraz potwierdzenie utrzymania wysokiego tempa rozwoju rynku niemieckiego daje polskim firmom szansę na pozyskiwanie lukratywnych kontraktów zagranicznych i możliwość przygotowania się do kontraktowania dostaw dla projektów wiatrowych planowanych na polskich wodach Bałtyku.
Perspektywę takich możliwości potwierdzają informacje przedstawione przez Michała Michalskiego – reprezentującego Polenergię, najbardziej obecnie zaawansowanego inwestora przygotowującego projekty morskich farm wiatrowych w polskich obszarach morskich, przewidującego w latach 2019-2021 uruchomienie kontraktowania i budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 600 MW.
Są to wiadomości dobre dla polskiego sektora stoczniowego i branż kooperujących. Dodatkowy portfel zamówień z otwierającego się za kilka lat polskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej stanowić może istotną szansę na reindustrializację nie tylko regionów nadmorskich, ale mobilizować będzie również łańcuch dostaw obejmujący swym zasięgiem praktycznie cały kraj. Jednocześnie odbudowujący się obecnie polski przemysł morski, w tym zwłaszcza branża stoczniowa, otrzyma dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej w Polsce kolejny silny impuls rozwojowy.
Oczekiwania takie potwierdzają prezentacje przedstawicieli polskich przedsiębiorstw już obecnie odnoszących spektakularne sukcesy na rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie – biura projektowego StoGda z Gdańska oraz gdyńskiej stoczni CTRIST, które w grudniu 2013 r. świętowały przekazanie armatorowi niemieckiemu jednostki VIDAR - specjalistycznego statku do budowy morskich farm wiatrowych, będącego przykładem najbardziej zaawansowanych na świecie technologii okrętowych. Warte podkreślenia jest, że VIDAR został w całości zaprojektowany przez polskich inżynierów, a dla stoczni CRIST był to już trzeci kontrakt tego typu w ciągu ostatnich 4 lat.
CRIST jest również udziałowcem innej ważnej inwestycji w przemyśle morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a mianowicie fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych, której budowę rozpoczęto w ubiegłym roku na terenie stoczni Gryfia w Szczecinie. Przedsięwzięcie realizuje spółka Bilfinger Crist Offshore, której udziałowcami są Bilfinger&Berger, CRIST oraz Agencja Rozwoju Przemysłu poprzez MS TFI i Fundusz Inwestycyjny MARS. Inwestycja ta jest bardzo dobrym przykładem na możliwości wykorzystania partnerstwa publiczno-prywatnego, stymulującego efektywne lokowanie i uruchamianie w Polsce projektów produkcyjnych wykorzystujących aktualną i perspektywiczną koniunkturę na rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.