W planach założono modernizację i budowę 21 tys. km sieci elektroenergetycznych w północnej i środkowej Polsce, a także przyłączenie 9 GW mocy z odnawialnych źródeł energii (OZE) z magazynami energii oraz podłączenie 200 tys. prosumentów. Wartość przedsięwzięcia wyniesie 40 mld zł do 2035 r.

Zgodnie z programem inwestycyjnym spółki, do sieci będą przyłączane OZE z magazynami energii stabilizującymi pracę systemu i ograniczającymi uzależnienie od pogody. Docelowa moc magazynów wyniesie 1,4 GW. Zwiększy się niezawodność sieci dla 3,5 mln klientów, lepiej będzie wykorzystywana zielona energia. Nie jest ona obciążona zmiennymi kosztami paliw kopalnych, nie musi też płacić za emisję dwutlenku węgla.

Zaplanowano budowę ponad 11 tys.km nowych linii elektroenergetycznych, 7 tys. km kablowych (przebiegających pod ziemią) i modernizację 10 tys.km linii istniejących. Do sieci zostanie przyłączonych 350 tys. nowych odbiorców, a także 1600 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów (m.in. przy autostradzie A1 i drodze ekspresowej S7). Plany, jak informuje Energa Operator, to także około 1000 zaawansowanych technologicznie transformatorów i elementów sterowania poziomami napięcia, poprawiających zdolność sieci do dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Inteligentne sieci dystrybucyjne pozwolą m.in. na rozbudowę ciepłownictwa opartego o energię elektryczną.

Do sieci spółki już przyłączonych jest 9,6 GW OZE, to jedna trzecia mocy w Polsce. Ten poziom ma wzrosnąć do prawie 19 GW, liczba prosumentów zwiększy się z 300 tys. do 500 tys. Środki z KPO (niskooprocentowana pożyczka) pokryją 20% finansowania całego 10-letniego programu.

Przeczytaj także: 64 mld zł na rozwój sieci przesyłowej do 2034 r. Plany PSE