Przygotowanie dokumentacji jest dofinansowane w wysokości 340 tys. EUR z funduszu BSAP (Fundusz Planu Działania na rzecz Morza Bałtyckiego), który m.in. wspiera zadania unieszkodliwiające odpady mogące trafiać do Bałtyku.

Zakład odzyskujący biogaz z odpadów zielonych i innych odpadów biodegradowalnych ma powstać w pobliżu obecnego składowiska odpadów. Biogaz będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w układzie kogeneracyjnym. 

W ciągu najbliższych kilku dni będzie gotowy raport inwentaryzujący dostępne w pobliżu odpady, mogące być źródłem biogazu. „Musimy dopasować technologię do odpadów, które będą na rynku. Zaczynamy od 1 MW; gdy się okaże, że będzie więcej, później możemy to rozbudować. Chodzi o to, żeby odpady żywnościowe, z hodowli, z ubojni nie trafiały do środowiska - żeby je racjonalnie wykorzystać tak, jak robią to Szwedzi” – mówi menedżer projektu Ryszard Bęben.

Szacuje się, że z terenów w promieniu 25 km od planowanej instalacji można będzie transportować nawet 130 tys. t rocznie.

W ramach przygotowań do inwestycji trzeba będzie jeszcze opracować studium wykonalności i oceny oddziaływania na środowisko, biznesplan oraz projekt techniczny. Trzeba też pozyskać wszystkie niezbędne zezwolenia.