Nowatorski projekt hybrydowej elektrociepłowni, jako pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, ma być zrealizowany w uzdrowisku termalnym w Uniejowie. Na świecie funkcjonuje zaledwie kilka tego typu urządzeń. Koszt inwestycji to 20 mln zł, a 12 mln zł będzie pochodzić z dotacji unijnej.

Pomysł na budowę w Uniejowie hybrydowej elektrociepłowni powstał na Politechnice Łódzkiej. Jak obliczył dr hab. Inż. Władysław Kryłłowicz z Instytutu Maszyn Przepływowych, woda termalna, która zimą jest potrzebna do ogrzewania mieszkań, latem jest wykorzystywana w małym stopniu, mimo działania basenów i innych obiektów sanatoryjnych.
Dlatego oprócz produkcji ciepła w okresie zimowym, w Uniejowie latem ma być produkowany prąd. Jednak woda, której temperatura ma około 69 st. jest zbyt chłodna, by mogła uruchomić klasyczne turbiny parowe – te potrzebują 98 st., by inwestycja była opłacalna. W takim wypadku konieczne jest wykorzystanie dwóch źródeł energii i budowa elektrociepłowni geologiczno-biologicznej. Oznacza to, że woda termalna będzie dogrzewana poprzez spalanie biomasy. W sezonie grzewczym na potrzeby instalacji potrzebne będzie około 5 mln biomasy, co jest też szansą na zysk dla jej producentów i dostawców.
Produkowany w Uniejowie prąd w tej nowatorskiej instalacji wystarczy dla zaopatrzenia urządzeń miejskiej ciepłowni oraz kilkudziesięciu gospodarstw domowych.
W połowie przyszłego roku budowa ma być zakończona. Koszty inwestycji mają się zwrócić po kilku latach.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.