Lotos informuje, że rozpoczyna projekt badawczy Hestor, którego celem jest zbadanie efektywności magazynowania wodoru pozyskiwanego z nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych. Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – podano w komunikacie.
Fot. Lotos S.A.
Zgodnie z założeniami Lotosu, pozyskiwany wodór mógłby być magazynowany w kawernach solnych, a następnie wykorzystywany do procesów technologicznych w rafinerii gdańskiej, jak również do wytwarzania energii elektrycznej.
"Nadwyżka energii elektrycznej służąca do wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy pochodziłaby z elektrowni wiatrowych i solarnych" – podaje spółka. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na zmniejszenie produkcji wodoru z gazu ziemnego. Wodór można też wykorzystać do celów energetycznych, stosując go jako paliwo zasilające turbiny gazowe w okresach szczytowego zapotrzebowania na prąd.
Efektem ekologicznym magazynowania wodoru ma być obniżenie emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju.
Zgodnie z założeniami do projektu badawczego Hestor, w ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną badania dotyczące tego, jaką ilość wodoru można zmagazynować w kawernie w danych warunkach geologicznych przy zachowaniu stateczności i szczelności kawerny. Określona ma być też wydajność, z jaką możliwa będzie eksploatacja – wyjaśnia Lotos.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.