Dzięki korzystnej lokalizacji Maroko ma szansę na to, by w 2020 r. aż 50% energii pozyskiwać z odnawialnych źródeł. Przyczyni się do tego kolejny wielki projekt – kompleks elektrowni słonecznych Noor o mocy 580 MW.
Elektrownia słoneczna w Ouarzazate. Fot. Graeme Robertson / The Guardian
Projekt o nazwie Noor utworzą cztery wielkie farmy słoneczne, które po połączeniu będą największą w Afryce tego typu instalacją. Pierwsza z nich – Noor 1 – o mocy 160 MW zostanie otwarta już w przyszłym miesiącu, a realizacja całego projektu ma się zakończyć w 2017 r. Energią pozyskiwaną z tej potężnej elektrowni będzie można zasilić milion odbiorców. Niewykluczone, że energia z Maroko będzie też przesyłana do Europy.
Na lokalizację elektrowni wybrano tereny w pobliżu miasta Ouarzazate. Zajmie ona taką powierzchnię, na jakiej znajduje się stolica kraju – Rabat. Koszt inwestycji szacowany jest na około 9 mld USD.
Marokańskie władze zamierzają w najszerszym możliwym stopniu wykorzystać położenie geograficzne kraju i inwestować w odnawialne źródła energii. Szacuje się, że w ciągu kolejnych pięciu lat energia produkowana w elektrowniach wiatrowych, słonecznych i hydroelektrowniach wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania tego kraju w 50%.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.