Jeszcze w tym roku gotowa będzie morska farma wiatrowa w Stanach Zjednoczonych o mocy 30 MW, która powstaje w stanie Rhode Island.
Część turbiny Haliade podczas transportu. fot. GE
Morska farma wiatrowa w USA jest realizowana przez Deepwater Wind. Powstaje w odległości 4,8 km od wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. GE ukończyło już budowę platform. Pod koniec tego roku farma zostanie przyłączona do sieci i produkować 125 000 MWh energii. Oznacza to, że będzie w stanie zaspokoić 90% zapotrzebowania całej wyspy na energię elektryczną.
Ogromne turbiny w amerykańskim projekcie wiatrowym
Na budowanej u wybrzeży USA farmie zostanie zainstalowanych 5 ogromnych turbin Haliade o mocy 6 MW każda, które powstają w miejscowości Saint-Nazaire we Francji. Wirnik turbiny ma średnicę 150 m.
Duży potencjał energetyki wiatrowej
Farmy wiatrowe stanowią obecnie ponad jedną czwartą nowych mocy wytwórczych zainstalowanych w USA w latach 2010-2014. Na koniec 2015 r. łączna moc turbin w tym kraju wyniosła 75 000 MW.
Morskie farmy wiatrowe to także ogromna szansa dla polskiej energetyki odnawialnej. Dobre warunki techniczne na Morzu Bałtyckim oraz malejące koszty technologii stwarzają coraz lepsze możliwości do inwestycji. Niewątpliwie warto skorzystać z doświadczeń Niemców i Duńczyków, którzy obecnie realizują kilka dużych projektów na Bałtyku – mówi Mariusz Mielczarek, dyrektor ds. sektora publicznego w GE.
Jakie wyzwania stoją przed producentami energii odnawialnych?
GE rozwija technologię magazynowania energii w akumulatorach, co stabilizuje sieć i pozwala do maksimum wykorzystać energię pochodzącą z morskich turbin wiatrowych.
"Akumulatory stanowią rozwiązanie dla jednego z największych wyzwań, przed którymi stoją dziś producenci energii odnawialnych. Dają bowiem możliwość magazynowania nadmiernych ilości energii w wietrzne dni i uwalnianie jej do sieci w okresach szczytowego zapotrzebowania.
Przesył energii elektrycznej z morza na ląd to kolejna przeszkoda w realizacji morskich projektów wiatrowych, gdyż ich przyłączenie do sieci wymaga instalacji morskiej stacji elektroenergetycznej. Jest to obszar specjalizacji GE Energy Connections, którego technologie obejmujące rozwiązania dla linii wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) pozwalają na efektywny przesył energii elektrycznej na długich dystansach przekraczających 50 km. Technologię zastosowano przy powstającej na Morzu Północnym niemieckiej farmy wiatrowej DolWin3 o mocy 900 MW. GE zainstalowało w nabrzeżnej stacji elektroenergetycznej dwa zaawansowane transformatory. Każdy z nich wyposażony jest w przełącznik zaczepów pozwalający operatorom wyrównać wahania napięcia, zapewniając niezakłócony przepływ energii elektrycznej nawet wówczas, gdy jeden z transformatorów zostanie wyłączony" - podano w komunikacie.
GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.