700 MW, 300 km, 600 mln EUR – to podstawowe wielkości określające projekt realizowany wspólnie przez niemieckiego i szwedzkiego operatora w zakresie przesyłu energii. Na mocy umowy spółek 50Hertz i Svenska Kraftnät powstanie podmorska linia kablowa.
Podpisanie umowy na niemiecko-szwedzką linię kablową. Fot. 50Hertz
Interkonektor o nazwie Hansa Powerbridge ma zacząć działać na przełomie 2025 i 2026 r. Nowa linia kablowa połączy stację energetyczną w Güstrow w Meklemburgii-Pomorzu oraz szwedzką stację w Hurva.
Przetarg na wykonawcę ruszy w 2022 r.
Jak podaje w komunikacie operator 50Hertz, zgodnie z obecnymi planami, pozwolenie na budowę linii po stronie niemieckiej powinno zostać wydane do końca 2021 r. W tym czasie gromadzona będzie wszelka dokumentacja, zarówno przez niemieckiego, jak i szwedzkiego partnera, co w efekcie ma doprowadzić do ogłoszenia postępowania związanego z wyborem wykonawcy w roku 2022. Jeśli takie założenia zostaną spełnione, instalacja zacznie działać w ciągu 3–4 lat od rozpoczęcia budowy.
Koszty inwestycyjne, szacowane na łącznie ponad 600 mln EUR, zostaną równomiernie rozłożone na obie strony projektu.
Niemcy i Szwecja podzielą się energią odnawialną
300-kilometrowy interkonektor połączy infrastrukturę w Güstrow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim po stronie niemieckiej z instalacjami znajdującymi się w Hurva w południowej części Szwecji. Nowa infrastruktura ma służyć przede wszystkim do przesyłu energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Z Niemiec do Szwecji będzie transportowana głównie energia pochodząca z wiatru, a w kierunku przeciwnym, przede wszystkim energia generowana w licznych szwedzkich hydroelektrowniach.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.