Jak powiedział Victor Abate, wiceprezes GE Energy ds. energii odnawialnej podczas odbywającej się w Sztokholmie European Offshore Wind Conference “Przejęcie ScanWind stanowi ważny krok w naszej strategii zmierzającej do zapewnienia GE silnej pozycji na rozwijającym się rynku energetyki wiatrowej offshore”.  Abace dodał jeszcze: “Jesteśmy pod wrażeniem prostoty, solidności i niezawodności technologii Scanwind oraz ludzi, którzy tą technologię stworzyli.”

\"ZdjęcieFirma ScanWind z siedzibą główną w Trondheim w Norwegii oraz centrum inżynieryjno-projektowym w Karlstad w Szwecji działa od roku 1999 w zakresie rozwijania i komercjalizacji zaawansowanych systemów przeniesienia napędu dla turbin wiatrowych, eliminujących konieczność stosowania przekładni.

Przejęcie przez GE firmy ScanWind, a równocześnie jej technologii, poszerzy gamę turbin wiatrowych, jakie GE będzie miało do zaoferowani. Dotychczas GE w swej ofercie miało turbiny GE 1,5 MW, których zainstalowało już ponad 12 tys. oraz turbiny z serii 2,5 MW.

Zgodnie z przewidywaniami analityków oczekiwany jest duży wzrost inwestycji w projekty wiatrowe offshore w Europie. Przyczyni się to do osiągnięcia przez kraje UE celów w zakresie energii odnawialnej wyznaczone, jakie zostały wyznaczone na rok 2020. Z przewidywań ekspertów wynika, że nastąpi 20-krotny wzrost mocy zainstalowanej,  z 1,5 GW w 2008 r. do 30 GW w roku 2020.
Stephan Ritter, Dyrektor Generalny jednostki Europe and Offshore Wind w dziale GE Energy Renewables Energy powiedział “Z niecierpliwością czekamy na przejęcie sprawdzonej technologii ScanWind oraz jej ulepszenie poprzez wykorzystanie naszego doświadczenia w zakresie turbin wiatrowych, naszego łańcucha dostaw oraz globalnego potencjału badawczego.”

GE inwestuje w innowacyjne rozwiązania jak również badania nad czystą energią i infrastrukturą. Rocznie wydaje ponad 6 mld USD na prowadzenie badań i rozwój. Z tej sumy 1,4 mld USD jest wydawane na rozwój czystych technologii.
Jak powiedział Abate „nasza decyzja, by zakupić ScanWind stanowi część ogólnej strategii GE mającej na celu zapewnienie nam pozycji lidera w zakresie innowacji, rozwijającego nowe technologie odnawialnych źródeł energii, współpracującego z najważniejszymi podmiotami oraz dokonującego kluczowych przejęć tam, gdzie jest to konieczne”.