W dolnośląskiej gminie Legnickie Pole uruchomiono pierwsze turbiny elektrowni wiatrowej Taczalin. W kolejnych dniach włączane będą następne wiatraki, a operacja ta zakończy się w połowie miesiąca. Zespół wiatrowy Taczalin jest największą w rejonie legnickim inwestycją związaną z odnawialnymi źródłami energii, a jak twierdzi kierownik projektu - Michał Ptaszyński, „Zastosowane tu urządzenia to najwyższa światowa klasa. Z pewnością będzie to najnowocześniejszy obecnie park wiatrowy w Polsce” - cytuje PAP.

45,1 MW mocy z Taczalina
Budowę parku wiatrowego rozpoczęto w październiku 2012 r., a montaż turbin ruszył wiosną br. W sumie w Taczalinie będą działać 22 wiatraki o wysokości 100 m. Moc każdej z turbin to 2,05 MW. Łączna moc generowana w tym parku wyniesie 45,1 MW.
Koszt inwestycji to 400 mln zł, a 40 mln pozyskano w ramach dotacji unijnej. Właścicielem parku jest spółka EWG Taczalin sp. z o.o. należąca do WSB Neue Energien GmbH.
Kable i osprzęt dla Taczalina z Krakowa
Kable średnich i wysokich napięć wraz z osprzętem niezbędnym do funkcjonowania turbin dostarczyła krakowska firma Tele – Fonika Kable. Tego typu produkty muszą być bardzo trwałe i odporne. Służą one do połączeń pomiędzy wieżami wiatrowymi i siecią energetyczną lokalnego operatora oraz do okablowania urządzeń znajdujących się w wieży. Są zaprojektowane tak, aby wytrzymać nawet ekstremalnie długie i trudne warunki pracy, są odporne na naprężenia, ścieranie czy skręcanie związane z obracaniem się turbiny wiatrowej, wokół własnej osi – podkreśla Ryszard Pilch, wiceprezes ds. handlu spółki Tele-Fonika Kable.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.