29 sierpnia we Wrocławiu odbyła się konferencja inaugurująca Polski Kongres Energii Odnawialnej 2013 – Energia Jutra. Wydarzenie to było skierowane do przedstawicieli samorządów terytorialnych, instytucji z branży OZE oraz inwestorów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Spotkania w ramach Kongresu będą organizowane w różnych częściach kraju do czerwca 2014 r.

Organizatorem Kongresu jest Zielona Strona Mocy sp. z o.o., zaś jego partnerem Fundacja Polski Kongres Gospodarczy. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął m.in. kwartalnik „Paliwa i Eneregtyka” oraz portal branżowy www.inzynieria.com.
Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie najnowszych prognoz oraz informacji gospodarczych, a także regulacji prawnych i praktycznych aspektów związanych z szeroko pojętym inwestowaniem w odnawialne źródła energii w Polsce. Ponadto ma za zadanie integrację środowiska skupionego wokół tego sektora.Kongres to wydarzenie cykliczne, składające się z dziesięciu konferencji, organizowanych do czerwca 2014 r. w największych miastach w Polsce, głównie stolicach regionów: w Bydgoszczy (wrzesień), Olsztynie (październik), Białymstoku (listopad), Kielcach (styczeń), Poznaniu (luty), Katowicach (marzec), Szczecinie (kwiecień), Lublin (maj) i Płocku (czerwiec). W trakcie ostatniej konferencji odbędzie się podsumowanie całego.
Każde wydarzenie składa się z tych samych elementów: prelekcji na temat poszczególnych dziedzin OZE (m.in. fotowoltaiki, energii wiatrowej, wodnej, biomasy, biogazu) oraz paneli dyskusyjnych, poruszających najbardziej aktualne problemy tej dziedziny gospodarki w odniesieniu do sytuacji poszczególnych regionów. Po każdej konferencji będzie przygotowany raport środowiskowy, analizujący aktualny stan i trendy panujące w branży.
Spotkanie we Wrocławiu rozpoczęło się debatą na temat „Stan aktualny i perspektywy rozwoju branży OZE w Polsce”, w trakcie której zaproszeni eksperci wyjaśnili, w jaki sposób energia z odnawialnych źródeł energii może podnieść konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Druga debata związana była z obecnym stanem prac nad ustawą o OZE oraz systemami wsparcia dla inwestycji.W dalszej części konferencji odbyło się 12 paneli dyskusyjnych dotyczących różnych dziedzin. W ich trakcie poruszano następujące zagadnienia: inwestycje w fotowoltaikę, doświadczenia zagraniczne i potencjał krajowy w zakresie energetyki prosumenckiej, kogeneracja biomasowa i waste-to-energy jako szansa na efektywne wykorzystanie lokalnie dostępnych paliw, a także wpływ klastrów na rozwój przedsiębiorstw i regionów z branży OZE.
Ponadto dyskutowano o: energetyce wiatrowej w polskim miksie energetycznym, ewolucji rynku PV w Niemczech, biogazie na polskim rynku, biopaliwach jako motorze gospodarki, jak również stanie zaawansowania rozwoju OZE w woj. dolnośląskim i gminach aktywnych na rynku zielonej energii.
Nie zabrakło też tematów związanych z aspektami formalno-prawnymi inwestowania w OZE, finansowania przedsięwzięć oraz krajowych i unijnych środków wspierających rozwój tego sektora.
Najbliższa konferencja z cyklu Polski Kongres Energii Odnawialnej 2013 – Energia Jutra odbędzie się 30 września w Bydgoszczy. Więcej informacji na stronie. Zapraszamy!
Zobacz fotogalerię z Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej 2013 – Energia Jutra we Wrocławiu

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.