Tematem przewodnim tegorocznej edycji Poleko jest „Finansowanie ochrony środowiska w Polsce”. Wiąże się on nie tylko z 20-leciem funkcjonowania Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale także dobrze nawiązuje do zagadnień, które zostaną poruszone podczas debat i konferencji. M.in. w czasie konferencji inaugurującej jubileuszową edycję targów – „Ekologia w jedności z ekonomią”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem oraz przewodnictwo w Komitecie Honorowym konferencji objął Minister Środowiska Marcin Korolec.

Co ciekawego czeka nas jeszcze na Poleko? M.in., jak co roku, odbędzie się 3-dniowe Forum Recyklingu. Tematy tegorocznego Forum to np. koszty prowadzenia i efektywne metody selektywnej zbiórki odpadów, dofinansowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla gmin, zbiórka i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji, gospodarka bateriami i akumulatorami oraz zmiany w prawie.

Osoby spragnione wiedzy z zakresu OZE znajdą najświeższe informacje podczas 

Forum Czystej Energii. Tegoroczna tematyka paneli to m.in.: energetyka odnawialna w świetle najnowszych uregulowań prawnych, energetyka prosumencka, mikrokogeneracja, elektrownie słoneczne, gaz z łupków, biogaz, biomasa w energetyce zawodowej, czy finansowanie projektów energetyki odnawialnej. Warto zwrócić uwagę także na Glob Pełen Energii – trzy dni niekonwencjonalnych spotkań z odnawialnymi źródłami i poszanowaniem energii przygotowane przez redakcję GLOBEnergia. Oprócz konferencji i debat (szczegółowy program dostępny na www.poleko.mtp.pl) odbędą się również ciekawe pokazy, m.in. najnowszych myjek usuwających zabrudzenia z posadzek, gumy, graffiti z murów, rdzy czy myjek do pojemników na odpady. Nie zabraknie też pokazów sprzętu ratowniczego wielkopolskich strażaków.

Na ekspozycji październikowych targów Poleko zobaczymy też tegoroczne nowości – wiele z nich zostanie zaprezentowanych w ramach dwóch przestrzeni specjalnych: Salonu Czystej Energii i Salonu Recyklingu. Salon Czystej Energii poświęcony jest technologiom oraz produktom związanym z OZE. Organizowany jest we współpracy z izbami i stowarzyszeniami zajmującymi się propagowaniem energetyki odnawialnej. W ramach tej przestrzeni można zapoznać się z najnowszą ofertą m.in. kotłów, kolektorów słonecznych, pomp, pelet, komponentów do biogazu i biomasy. Salon Recyklingu dedykowany jest branży gospodarowania odpadów, gdzie prezentowana jest oferta producentów i dystrybutorów maszyn, urządzeń oraz oprogramowania dla branży gospodarki odpadami (m.in. papier, karton, plastik, guma, szkło, drewno, metale żelazne i nieżelazne, materiały budowlane z rozbiórki, złom samochodowy).

Trzecią przestrzenią będzie Miasteczko Ekologiczne z kompleksową ofertą ekologicznych rozwiązań służących zarówno redukcji zużycia energii, wykorzystywania jej alternatywnych źródeł, jak i utrzymywania czystości. Partnerem Miasteczka jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

OZE na Poleko

Duże zainteresowanie targami wykazuje zwłaszcza branża energii odnawialnej, która prezentuje szerokie spektrum oferty: od fotowoltaiki, poprzez biogaz i biomasę, po gaz z łupków, energię wiatru i wody.

W tym roku w poznańskich pawilonach firmy z Polski oraz m.in. z Austrii, Czech, Holandii i Włoch zaprezentują swoją ofertę z zakresu: energii i energii odnawialnej, odpadów i recyklingu, wody i ścieków, powietrza, hałasu i wibracji, rekultywacji i rewitalizacji, budownictwa energetycznego, aparatury kontrolno-pomiarowej, wykrywania zagrożeń, ochrony przeciwpowodziowej i doradztwa. Będzie można również zobaczyć – w ramach specjalnej ekspozycji poświęconej OZE – ofertę firm z Niemiec i Szwajcarii. 

Miejsce prezentacji całej branży

Salon Czystej Energii (pawilon 6) to część ekspozycji targów Poleko, w ramach której można zobaczyć ofertę producentów i dystrybutorów kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów montażu kolektorów, instalacji i akcesoriów do przesyłu, falowników, małych turbin wiatrowych, instalacji dla małych elektrowni wodnych, małych kotłów na biomasę, kotłów kogeneracyjnych i pomp ciepła, systemów zarządzania, sterowników do instalacji, biogazowni, biopaliw, w tym biomasy (biopaliwo stałe) i biogazu, ekologicznych środków transportu (o napędach alternatywnych) i instalacji do uzyskiwania paliwa z odpadów komunalnych. 

W targach biorą udział także firmy i instytucje doradcze oraz wspierające finansowanie inwestycji w OZE, zajmujące się przygotowaniem i realizacją inwestycji w zakresie OZE oraz firmy doradztwa prawnego w zakresie inwestycji w OZE. 

Warto wspomnieć, że podczas ubiegłorocznych targów w jej ramach zaprezentowało ponad 200 firm z branży OZE (prawie 7000 m2 ekspozycji targowej). 

Miasteczko Ekologiczne (pawilon 4) to miejsce prezentacji ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. W zaaranżowanej na miasteczko przestrzeni można zobaczyć ofertę dedykowaną dla aglomeracji miejskich i gminnych, a także właścicieli domków. Zakres prezentowanych rozwiązań to m.in. fotowoltaika (panele słoneczne), samochody oraz sprzęt komunalny napędzany energią alternatywną (elektryczna, sprężony gaz ziemny), odbiór odpadów (specjalistyczne pojemniki na odpady), oczyszczanie ścieków (przydomowe oczyszczalnie), energooszczędne oświetlenie (LED), pompy ciepła, energia wiatru. 

Branżowe know-how

Podczas targów POLEKO odbywa się również kilkadziesiąt konferencji i debat poświęconych najnowszym trendom i rozwiązaniom, także z zakresu OZE (wstęp dla uczestników targów jest bezpłatny).Forum Czystej Energii – specjalny cykl trzydniowych konferencji, poruszający tematykę energii z odnawialnych źródeł – głos zabierają polscy i zagraniczny eksperci oraz praktycy.Wiedzę na temat OZE uzupełnić można także podczas Globu pełnego energii. To coroczne, praktyczne wykłady, w ramach których specjaliści omawiają aspekty wykorzystania urządzeń grzewczych korzystających ze źródeł odnawialnych: słońca, biomasy, ciepło z ziemi.

Ponad 21 000 zwiedzających

Jednymi z głównych grup, które najliczniej przybywają na targi POLEKO są prosumenci i profesjonaliści zainteresowani tematyką OZE, przedstawiciele firm zajmujących się energetyką tradycyjną, które planują wykorzystać rozwiązania z zakresu OZE dla rozwoju swojej działalności, instytucje samorządowe  zainteresowane rozwojem OZE na swoim terenie, kadra ośrodków naukowych zajmujących się OZE, rolnicy planujący realizację projektów OZE (w tym biogazowni, instalacji fotowoltaicznych) czy też  klienci indywidualni poszukujący ekologicznych rozwiązań dla własnych budynków. 

Jak podkreśla branża, targi POLEKO są istotnym miejscem promowania najnowszych technologii z zakresu energii odnawialnej. W ubiegłym roku przyjechało w sumie 21 630 specjalistów – to wzrost o ponad 10% w stosunku do poprzedniej edycji. 

Patronat medialny nad wydawnictwem sprawuje m.in. portal www.inzynieria.com

Więcej

Niebawem zaprezentujemy podsumowanie targów Poleko wraz z galerią fotograficzną oraz filmem