W dniach 29-30 stycznia 2014 r. w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą odbyła się XIV edycja Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL, poświęcona omówieniu perspektyw rozwoju polskiej energetyki w odniesieniu do najbliższych lat.
Fot. z archiwum Europejskiego Centrum Biznesu
Kongres objęty został Patronatem Honorowym przez Ministra Gospodarki, Ministra Środowiska, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Parlamentarny Zespół ds. Energetyki oraz Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Od strony merytorycznej wspierany był przez ekspertów z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka i firmy PwC Polska.
Tematyka Kongresu
Tematami, jakie zostały podjęte podczas Kongresu były: kluczowe aspekty polityki energetycznej; strategie inwestycyjne energetycznych grup kapitałowych działających w Polsce; wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii; obrót i sprzedaż energii elektrycznej i gazu, wyzwania stojące przed sektorem ciepłowniczym, kogeneracją, sektorem górnictwa oraz rozwój energetyki odnawialnej. Na zakończenie pierwszego dnia obrad odbyła się „Loża ekspertów” w której zaproszeni prelegenci – eksperci w zakresie funkcjonowania sektora energetyczno-ciepłowniczego – debatowali nad aktualnymi problemami i przyszłością polskiej energetyki.
Sześć paneli dyskusyjnych pierwszego dnia...
Dwudniowy Kongres podzielony został na dziewięć tematycznych paneli dyskusyjnych.
I panel poświęcony był najważniejszym zagadnieniom dotyczącym polityki energetycznej w Polsce. Tematy szczególnie dyskutowane przez prelegentów dotyczyły przede wszystkim polityki energetycznej państwa pod kątem pilnej potrzeby korekty programu „Polityka Energetyczna Polski do 2030 r.”. Prelegenci ocenili również najważniejsze dokumenty dotyczące sektora energetycznego, a które w 2014 r. będą istotnie wpływać na jego funkcjonowanie tj. Program Polskiej Energetyki Jądrowej, „mały trójpak energetyczny”, a także projekty ustaw o OZE i Prawo gazowe. W dalszej części skoncentrowano się na kluczowych wyzwaniach stojących przed polską energetyką. Z jednej strony zastanawiano się, jakie są kluczowe problemy z perspektywy Prezesa URE. Z drugiej analizowano najważniejsze wyzwania związane z implementacją kluczowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania sektora i jego wpływu na środowisko.
II panel koncentrował się wokół strategii inwestycyjnych grup kapitałowych działających w Polsce. Dyskusja rozpoczęła się od zarysowania zmian w otoczeniu biznesowym oraz regulacyjnym i ich wpływu na strategie inwestycyjne koncernów energetycznych. Ponadto zastanawiano się nad spodziewanymi zmianami miksów energetycznych poszczególnych grup kapitałowych, nie bez znaczenia miała również kwestia wpływu EU ETS na strategie przedsiębiorstw energetycznych (w tym backloadingu). W kolejnej części debatowano nad sytuacją energetyki gazowej w kontekście zmian na rynku energii elektrycznej i gazu oraz miejscem energetyki odnawialnej i kogeneracji w strategiach grup energetycznych. Kolejnym tematem, jaki został podjęty w dyskusji, były zagadnienia finansowo-inwestycyjne. Z jednej strony zastanawiano się nad opłacalnością inwestycji w warunkach zmniejszania się rynku, z drugiej analizowano podstawowe wyzwania w zakresie pozyskiwania finansowania dla nowych inwestycji, a także istniejące bariery procesów inwestycyjnych w energetyce. Na koniec prelegenci dyskutowali nad miejscem energetyki węglowej w przyszłym miksie paliwowym Polski.
III panel podjął tematykę wytwarzania energii. Początek panelu otwarto pytaniami, czy rzeczywiście w Polsce będzie budowanych wiele nowych elektrowni systemowych oraz jak energetyka jądrowa wpływa na decyzje inwestycyjne dotyczące nowych bloków węglowych / gazowych. Następnie debatowano nad kwestią restrukturyzacji kosztów działalności obecnych wytwórców i czy daje ona możliwość wygrywania na rynku. Istotnym tematem, szczegółowo omawianym przez prelegentów, była również atrakcyjność gazu, w porównaniu do węgla, a także dialog inwestor – dostawca, który może być miejscem na redukcję nakładów inwestycyjnych. Na koniec tej części konferencji przeanalizowano poziom cen energii elektrycznej i perspektyw jej utrzymania na niskim poziomie w dłuższej perspektywie.
IV panel dotyczył przesyłu i dystrybucji energii. Wśród tematów, jakie podjęte zostały podczas debaty znalazły się: fakty i mity dotyczące smart meteringu i smart grid w 2014 r., zaawansowanie inwestycji sieciowych, realizowanych przez OSP i OSD. Szeroko analizowano również wpływ nowych modeli regulacyjnych, w szczególności jeśli chodzi o taryfę jakościową oraz mechanizmy wynagradzania za innowację na strategię OSD.
V panel podjął problematykę obrotu i sprzedaży energii i gazu. W ramach tej części debaty podjęto problematykę tendencji cenowych na rynku handlu hurtowego w Polsce i ich wpływu na handel detaliczny. Zastanawiano się także nad obecnym stanem i przyszłością rynku giełdowego w elektroenergetyce oraz perspektywą i tempem zmian na rynku gazu w warunkach obowiązywania obliga giełdowego. Nie bez znaczenia był też temat nowych graczy (branżowych oraz poza-branżowych) i ich strategie w zakresie handlu detalicznego energią oraz gazu. W odniesieniu do tego, możliwe było m.in przeanalizowanie zachowań rynkowych i strategii dużych odbiorców energii elektrycznej, w tym możliwości budowania przewag konkurencyjnych przez tradycyjnych graczy na rynku detalicznego obrotu energią elektryczną oraz gazem. Na koniec zastanawiano się nad ofertą duel-fuel oraz łączoną sprzedażą energii z usługami telekomunikacyjnymi.
Pierwszy dzień zamykała niezwykle interesująca debata w panelu „Loża Ekspertów”. Zostały do niego zaproszone niekwestionowane autorytety z sektora energetycznego, gospodarczego, naukowego i politycznego, aby wymienić poglądy na temat perspektyw rozwoju sektora energetycznego, zarówno jeśli chodzi o Polskę, jak i całą Unię Europejską.
... i trzy panele drugiego dnia
W drugim dniu odbyły się trzy panele.
I panel poświęcony był wyzwaniom stojącym przed sektorem ciepłowniczym i kogeneracją. Prelegenci na początku zastanawiali się, co dalej z systemem wsparcia kogeneracji i czy bez niego opłaca się budować? Następnie podjęto kwestię postulowanych zmian w zakresie mechanizmów regulacji dla ciepła, w tym metod kształtowania cen ciepła, a także podstawowych wyzwań stojących przed polskimi przedsiębiorstwami w sektorze produkcji i dystrybucji ciepła. W dalszej części skoncentrowano się na planowanych inwestycjach w obszarze kogeneracji, w tym debatowano nad realnością zastępowania przestarzałych ciepłowni przez nowe elektrociepłownie. Następnie zadano prelegentom pytanie, czy to jest „fair” kiedy tradycyjny dostawca / wytwórca ciepła na potrzeby sieci ciepłowniczej traci swój rynek na rzecz nowego wytwórcy? Na koniec zastanawiano się nad zastosowaniem ciepła systemowego do produkcji chłodu, jako szansie na rozwój rynku ciepła.
II panel podjął tematykę wyzwań stojących przed sektorem górnictwa. Tematy, jakie zostały podjęte podczas tego panelu to m.in.: sytuacja w światowym handlu węglem (perspektywy cenowe, podaż i popyt na węgiel, fracht) oraz sytuacja w górnictwie polskim 2013, plany na 2014 r. Nie bez znaczenia był też temat planów inwestycyjnych spółek węglowych (nowe kopalnie, nowe technologie, dywersyfikacja działalności, energetyka) i pozycja konkurencyjna polskiego górnictwa (kontrola kosztów, optymalizacja produkcji, wzrost elastyczności). Równie interesującym problemem, jakim zajęli się paneliści był wpływ importu węgla na sytuację na rynku polskim. Na koniec zaś zastanawiano się nad perspektywami długoterminowymi dla węgla, środowiskowymi aspektami działalności wydobywczej, a także relacją pomiędzy górnictwem a energetyką.
III panel, zamykający cały Kongres, podejmował tematykę energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii. Prelegenci, w ramach debaty, najpierw zastanawiali się nad kluczowymi rozwiązaniami przyjętymi w najnowszej wersji projektu ustawy o OZE, nowym podejściu do systemu wsparcia OZE (aukcjoning) oraz podstawowych stymulatorach i barierach rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, wynikających z regulacji UE, cen gazu, węgla i uprawnień do emisji CO2. W drugiej części panelu podjęto zagadnienia związane z doświadczeniami inwestorów w przygotowaniu i realizacji projektów inwestycyjnych w obszarze OZE, w tym wykorzystaniem nowych technologii w energetyce odnawialnej. Nie bez znaczenia był też temat nowych uwarunkowań wytwarzania energii z biomasy i odpadów. Zastanawiano się ponadto nad miejscem i rolą fotowoltaiki w Polsce. Panel zamykała dyskusja na temat doświadczeń w zakresie pozyskiwania finansowania na realizację inwestycji w OZE.
XIV edycja Ogólnopolskiego Kongresu POWERPOL zorganizowana przez Europejskie Centrum Biznesu była wspierana przez liczne grono firm partnerskich oraz partnerów medialnych, które angażowały się w przygotowania wspomnianego przedsięwzięcia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.