Właściwości ogrzewania geotermalnego

Powszechnie wiadomo już, że ogrzewanie tego rodzaju będzie najbardziej efektywne dzięki pompie ciepła, bowiem jest nośnikiem energii wydobywanej głównie z niewielkiej głębokości. Warto zauważyć, że pompy ciepła stosowane są najczęściej do poboru ciepła z niedalekiej głębi ziemi, czyli od 80 do 250 m – na takim poziomie ciepło utrzymuje stałą temperaturę, nawet 11 stopni (im dalej w głąb ziemi, tym temperatura będzie oczywiście wyższa). Ciepło na tych głębokościach pozyskiwane jest z napromieniowania słonecznego, a niosą je z sobą zazwyczaj opady deszczu.

Pompa ciepła to jednak nie jedyne urządzenie, jakie jest potrzebne do stabilności ciepła. Główną instalacją jest bowiem kolektor i sprężarka, która dostarcza ciepło nawet do temperatury 45 stopni – wszelkiego rodzaju systemy tego rodzaju znajdziemy na stronie www.muovitech.pl (lidera w skali europejskiej, którego jeden z zakładów produkcyjnych mieści się właśnie w Polsce).

Zalety ogrzewania geotermalnego

Podstawową zaletą tego rodzaju systemu grzewczego i wykorzystywania takiego źródła ciepła jest przede wszystkim niezależność, głównie od cen gazu, oleju opałowego czy węgla. Kolejnym walorem są na pewno coraz niższe ceny instalacji tego rodzaju ogrzewania w budynkach. Chociaż nadal jest to sposób innowacyjny, to jednak już nie tak niedostępny dla przeciętnego inwestora.

Ważnym atutem przy tych systemach jest również ochrona środowiska – ogrzewanie to nie wydziela przecież niekorzystnych spalin. Dla samego użytkownika niewątpliwym plusem będzie fakt samoobsługi ogrzewania geotermalnego i jego estetyka. Trzeba wiedzieć, że przy tego rodzaju ogrzewaniu nie wymagane są żadne grzejniki, a ciepło i tak dystrybuowane jest równomiernie. Co więcej, chętni instalacji tego typu ogrzewania mogą liczyć nawet na dofinansowanie w ramach ochrony środowiska.