Z dokonanych ustaleń wynika m.in., że do 2030 roku Europa zredukuje emisję CO2 o 40 proc. w stosunku do roku 1990, w 2030 r. udział energii ze źródeł odnawialnych wyniesie 27 proc. i o 27 proc. zwiększy się efektywność energetyczna. Dla Polski, jako członka UE, jest to szczególnie trudne zadanie, gdyż jeśli chcemy osiągnąć te cele, czeka nas znacząca modernizacja gospodarki, co stanowi wielkie wyzwanie finansowe. Dlatego w efekcie negocjacji na szczycie w okresie 2020-2030 Polsce będzie przysługiwało 1 mld 119 mln ton uprawnień do emisji tony CO2. Dotyczy to także obszaru poza unijnym systemem handlu emisjami, czyli obejmuje także budownictwo, rolnictwo i transport.

W związku z tym, że warunkiem rozliczenia przyznanych bezpłatnych uprawnień jest wykorzystanie nakładów na realizację zadań ujętych w krajowym planie modernizacji, potrzebne jest przeprowadzenie dyskusji nad kształtem i sposobem działania powołanego w tym celu funduszu modernizacji energetyki. Trzeba bowiem być świadomym tego, że samo pozyskanie dodatkowych środków nie wystarczy, a by wydatki zyskały akceptację KE finansowanie musi być przeznaczone na projekty stanowiące prawdziwą wartość dodaną dla gospodarki, a kryteria, na podstawie których będą udzielane kredyty czy gwarancje z tego funduszu, muszą być biznesowe a nie polityczne. Innymi słowy, by wykorzystać pełną pulę przyznanych darmowych uprawnień, pieniądze na modernizację powinny trafić na inwestycje w przedsięwzięcia w sposób oczywisty wspierające niskoemisyjny rozwój polskiej gospodarki.

Mając na uwadze powyższe, podczas debaty (26.02.2015r., godz. 11:00-14:00, Redakcja tygodnika „Polityka”, ul. Słupecka 6, Warszawa) przedyskutowane zostaną następujące zagadnienia:

  • Jakie kryteria powinny być przyjęte przy podejmowaniu decyzji dotyczącej alokacji środków?
  • Jakie przyjąć kryteria?
  • Na jakie obszary gospodarki niskoemisyjnej fundusze  te powinny być przeznaczone?
  • Jakie formy wsparcia zastosować (dotacje, subsydia, zwrotne, bezzwrotne)?

 

Do debaty zaproszeni zostali:

  • Jerzy Pietrewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki;
  • Marcin Korolec, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska;
  • Tomasz  Dąbrowski, Dyrektor Departament Energetyki, Ministerstwo Gospodarki;
  • Marek  Woszczyk, Prezes Zarządu PGE;
  • Stanisław Tokarski, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii i Rozwoju, Tauron Polska Energia;
  • Prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki

 

Wszelkich informacji na temat debaty udziela Barbara Gacia, e-mail: pr@proinwestycje.pl, tel. 609 250 800.