Finansowaniem może być objęte do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie kredytu jest stałe i wynosi 1% w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki zarówno na kredyt, jak i wysokie, bo sięgające 40% kosztów inwestycji dopłaty, pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jedynym bankiem obsługującym Program Prosument jest Bank Ochrony Środowiska.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Bank z wyprzedzeniem opublikował na swojej stronie www informacje na temat zasad obsługi Programu Prosument. Nabór wniosków na kredyty z dopłatą wspierające zakup instalacji OZE ruszy 24 kwietnia br. Mogą ubiegać się o nie klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Instalację kwalifikującą się do finansowania w ramach Programu Prosument będzie mogła wykonać dowolna firma. Wcześniej jednak musi spełnić kryteria określone w Programie przez NFOŚiGW oraz dostarczyć odpowiednie dokumenty, zgodnie z zasadami procesu kredytowego w Banku Ochrony Środowiska.

Podstawowe kryteria

Instalacje montowane w ramach Programu Prosument muszą być objęte minimum 5-letnią gwarancją producenta. Ponadto wykonawcy zobowiązani są do udzielenia co najmniej 3-letniej rękojmi na sprawne funkcjonowanie instalacji. Wśród innych niezbędnych dokumentów wymaganych od wykonawców, należy wymienić oświadczenia dot. posiadania uprawnień do montażu instalacji oraz spełniania przez zamontowane urządzenia określonych przez NFOŚiGW parametrów, w tym wymagań dotyczących jakości i efektywności, potwierdzonych stosownymi certyfikatami.

Okres kredytowania w Programie Prosument może wynieść nawet 15 lat. W zależności od tego, na jak długo udzielany jest kredyt, różne są wymogi związane z jego udzieleniem. W przypadku finansowania do 5 lat instalacje muszą mieć minimum 5-letnią gwarancję producenta, a wykonawca powinien zaoferować co najmniej 3-letnią rękojmię.