W 2015 r. zarządca infrastruktury kolejowej zamontował na budynkach użytkowych na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu Trzy instalacje fotowoltaiczne. Ich łączna moc wynosi 58,2 kW i wystarczyłaby do zapewnienia energii elektrycznej dla czterech domów jednorodzinnych.

"Testy, które właśnie rozpoczęły PLK pokażą, o ile dokładnie można ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej w każdym z wytypowanych obiektów. Zgodnie z projektami, minimalny okres żywotności instalacji wynosi 25 lat, a według szacunków, koszty instalacji urządzeń zwrócą się o wiele szybciej – już po 10-11 latach" - podano w komunikacie. Jak zapewniają PKP PLK, wyniki pierwszych testów są obiecujące. Energia pozyskana z instalacji będzie mogła zapewnić zasilanie małych i średniej wielkości stacji kolejowej, jak np. Zakopane.


PKP PLK stawiają na OZE

Dzięki pierwszym instalacjom fotowoltaicznym zarządca infrastruktury będzie mógł ocenić potencjał wykorzystania OZE w swoich obiektach.

"Pozyskiwanie energii ze słońca to główny kierunek badań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A w obszarze wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zarządca infrastruktury testuje również wykorzystanie instalacji solarnych do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych. Wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne, a jej chwilowy nadmiar będzie oddawany do sieci energetycznej. Jednak w przyszłości zarządca infrastruktury planuje też testować możliwość magazynowania wyprodukowanej nadwyżki energii" - podano także.

Więcej o odnawialnych źródłach energii w temacie specjalnym