Prezydent podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmienia ona przepisy dotyczące wsparcia dla produkcji zielonej energii. Nowe zasady będą obowiązywać od 1 lipca.
Fot. pixabay.com
Celem ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych wobec przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, które jeszcze nie weszły w życie – uzasadnia kancelaria prezydenta.
Definicja prosumenta
Nowelizacja ma w szczególności uporządkować sytuację wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz zasad udzielania dla nich pomocy publicznej. W tym celu wprowadza do ustawy definicję prosumenta – odbiorcy końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą – podano w informacji Kancelarii Prezydenta.
Kto otrzyma największe wsparcie?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE największe wsparcie zostanie przyznane na te źródła energii, które są najbardziej stabilne w zakresie wytwarzania energii. Jako takie wskazywane są przede wszystkim biogazownie. Ulgowo będzie też traktowane wspówspalanie biomasy z węglem. Zdecydowanie mniejsze wsparcie będzie się należało wytwórcom korzystającym z wiatru i słońca do produkcji energii.
Przeciwko proponowanym w nowelizacji rozwiązaniom głosowała opozycja. Sprzeciw od dawna manifestują również przedstawiciele większości środowisk związanych z różnymi gałęziami rynku OZE.
Prosumenci
Zmiany dotyczą też m.in. wsparcia dla prosumentów. Zgodnie z zapisami noweli ustawy o OZE z lutego 2015 r. zamiast taryf gwarantowanych będą otrzymywać tzw. opusty, co oznacza rozliczenie różnicy między ilością energii przez nich wyprodukowanej, a tej, którą zużyli.
System opustowy jest krytykowany przez środowiska zaangażowane w energetykę prosumencką, jak również przez operatorów systemu.
Opłaty przejściowe
Kwestią sporną pozostają również zapisy dotyczące tzw. opłaty przejściowej. Jest ona dopisywana do rachunków za energię odbiorców końcowych. Nowelizacja wskazuje, że opłata wzrośnie w skali miesiąca z 3,87 do 8 zł brutto.
Ustawa o OZE będzie nadal nowelizowana
Zdaniem ustawodawcy proponowane rozwiązania mają umocnić istniejące reguły konkurencyjne, zapewnić wysoki poziom ochrony adresatów regulacji, w tym konsumentów, oraz dążyć do zrównoważenia energetycznego na obszarach lokalnych – podano w komunikacie kancelarii prezydenta.
Znowelizowany właśnie akt prawny będzie podlegał dalszym modyfikacjom, co zostało zapowiedziane przez resort energii. W ciągu kolejnego półrocza mają powstać np. rozwiązania, zgodnie z którymi mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać status prosumenta.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.