• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Park wodny inny niż wszystkie powstaje w Tychach

Opublikowano: 26-06-2017 Źródło: Imagopr

Tyski park rozrywki wodnej ma być inny niż wszystkie tego typu obiekty w Polsce czy Europie. Zaplanowano tam atrakcje, których próżno szukać w innych parkach wodnych. Ma się też wyróżniać innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i korzystaniem z zielonego źródła energii. Budowa obiektu potrwa do końca 2017 r.


Zegar wodny w strefie edukacyjnej. Źródło: materiały prasowe Zegar wodny w strefie edukacyjnej. Źródło: materiały prasowe

W tyskim parku ma się m.in. pojawić zjeżdżalnia aqualoop z pionowym startem czy symulator surfingu pod dachem. Nie zabraknie też rozrywek multimedialnych. Zaplanowano również budowę sceny widowiskowej i mostu linowego. Niecodzienne rozwiązania zostały też zaprojektowane w zakresie instalacji dźwiękowych.

Elewacja obiektu ma zaskakiwać zmiennymi barwami – od zielonej przez fioletową i niebieską po kolor złoty. Kolor, jaki zobaczymy, będzie zależał od kąta patrzenia, nasłonecznienia, temperatury czy wilgotności.

100 proc. zielonej energii dla tyskiego parku wodnego

Obiekt będzie się wyróżniał również pod względem zastosowanych technologii pod względem zaopatrzenia go w prąd i ciepło. Park będzie zasilany z własnego źródła odnawialnego. Energia będzie produkowana na bazie biogazu powstającego w tyskiej oczyszczalni ścieków. Ponadto produkowany ma być też chłód, a woda lodowa zasili urządzenia wentylacyjne i klimakonwektory.

Jak powiedział Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. (RCGW), jesteśmy w stanie w 100% zasilić zieloną energią zarówno oczyszczalnię ścieków, jak i budowany Wodny Park Tychy.

Na potrzeby produkcji biogazu na terenie tyskiej oczyszczalni powstały zbiorniki o pojemności około 8 tys. m3. Budowana jest tam też pierwsza w Polsce instalacja uszlachetniania biogazu do biometanu za pomocą ścieku oczyszczonego.

Bioelektrociepłownia na terenie parku wodnego w Tychach. Źródło: materiały prasowe Bioelektrociepłownia na terenie parku wodnego w Tychach. Źródło: materiały prasowe

Do przesyłu biometanu do parku wodnego wykorzystany zostanie najdłuższy w Polsce rurociąg do transportu tego typu medium – ma on 6,2 km i jest jedną z najdłuższych tego typu instalacji w Europie. Biogaz trafi do znajdującej się na terenie parku bioelektrociepłowni, gdzie za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych będzie przekształcany w energię elektryczną i cieplną. Ciepło będzie też odzyskiwane z wody i powietrza.

Przeczytaj także: To będzie jeden z najładniejszych stadionów w Polsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia