Konsorcjum wykonawcze utworzyły: Tata Power (główny partner), Norway's Clean Energy Invest AS Norway oraz World Bank’s IFC InfraVentures (IFC), zakończyło realizację inwestycji o wartości 420 mln USD. 

187-megawatowa hydroelektrownia to największy tego typu obiekty wybudowany w Gruzji w ciągu ostatnich 50 lat. Oddano ją do użytku 3 lipca, podczas ceremonii, w której wziął udział premier Gruzji, Giorgi Kvirikashvili, a także wiceminister i minister energii, Kakha Kaladze.

Budowa hydroelektrowni

Prace budowlane rozpoczęły się jesienią 2013 r. Z realizacją tego projektu wiązała się konstrukcja jazu, dwóch zapór oraz zbiorników, a także tuneli, których zadaniem ma być kierowanie wody w odpowiednią stronę. System kierowania wody składa się z trzech tuneli o łącznej długości 33,48 km oraz dodatkowej infrastruktury tunelowej o długości 3,75 km.

Jest ekologicznie

Elektrownia Shuakhevi to pierwszy projekt hydroenergetyczny w Gruzji, który dostał atest Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ze względu na redukcję emisji CO2. Elektrownia będzie wytwarzać około 470 GWh prądu rocznie, jednocześnie zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o ponad 200 tys. ton.

Prąd, który wytworzy hydroelektrownia, będzie sprzedawany tylko w Gruzji, zimą - gdyż wtedy kraj boryka się zazwyczaj z deficytem energetycznym. Zakończona inwestycja ma pomóc Gruzji uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii. 

Przeczytaj także:Elektrownia fotowoltaiczna w strefie radioaktywnej?