Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opublikowali raport dotyczący odnawialnych źródeł energii i ścieżek ich rozwoju w przyszłości.
Fot. Ai825/Shutterstock
Analizy autorów raportu wskazują, że energia wiatrowa, słoneczna i wodna wystarczą, aby zaspokoić potrzeby energetyczne 139 krajów na świecie. Sugerują oni, że do 2050 r. można odejść od systemu opartego na paliwach kopalnych.
Jakie będą skutki całkowitego przejścia na OZE?
Co więcej, wprowadzenie takich rozwiązań, zdaniem autorów raportu, ma zaskutkować obniżeniem średniej temperatury na świecie o około 1,5oC.
Plan transformacji sektora energetycznego na świecie opracowany przez naukowców Uniwersytetu Stanforda dotyczy produkcji energii elektrycznej i cieplnej, sektora transportu, rolnictwa, przemysłu leśnego oraz rybołówstwa. Są to sektory, które łącznie odpowiadają za 99% emisji dwutlenku węgla.
Czy sektor energetyki może korzystać tylko z OZE?
Według raportu taki cel (100% przejście na energię z OZE) można osiągnąć do 2050 r. Pozwoliłoby to na stworzenie 24 mln zł nowych, stałych miejsc pracy. Kolejną korzyścią wymienioną przez autorów raportu jest uniknięcie około 4,6 mln przedwczesnych zgonów, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza. Ponadto w konsekwencji takich zmian, w skali globalnej uda się zaoszczędzić około 28 bln USD.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.