Stowarzyszenia energetyki wiatrowej z Estonii, Danii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji podpisały Deklarację Morza Bałtyckiego (Baltic Sea Declaration) - porozumienie dotyczące współpracy w regionie Morza Bałtyckiego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Energia wiatrowa: przyjęto Deklarację Morza Bałtyckiego . Zdjęcie ilustracyjne: Ben_Kerckx/Pixabay
W deklaracji czytamy m.in., że Morze Bałtyckie to nowy, obiecujący rynek, i że ma potencjał, by być centrum energetycznym Europy Północno-Wschodniej. Zaznaczono też, że energia wiatrowa to jeden ze sposobów na walkę ze zmianami klimatu.
Na pytanie, na ile Morze Bałtyckie to obiecujący rynek (bardzo dobre warunki naturalne - wiatr, głębokość i prądy), odpowiada organizacja WindEurope (Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej), z której analizy wynika, że do 2030 r. na Bałtyku może zostać zainstalowanych nawet 9 GW mocy w morskich farmach wiatrowych.
Kolejnym krokiem po podpisaniu porozumienia będzie powstanie krajowych planów działania. M.in. właśnie potencjał tej współpracy będzie tematem konferencji „Offshore 2017”, która 8 i 9 listopada odbędzie się w Warszawie.
Przeczytaj także: na Morzu Północnym powstanie nowa farma wiatrowa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.