W Tadżykistanie aż 7 na 10 obywateli zmaga się z przerwami w dostępie do energii elektrycznej. Z tego powodu czwórka studentów Wydziału Energetyki i Paliw krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), Joanna Maraszek, Anna Ścierska, Joanna Dubielewska i Hubert Stinia, postanowiła przeprowadzić Projekt Tadżykistan. Na początek zorganizowali internetowy kurs dla 20 najlepszych studentów z Tajik Technical University w Duszanbe, stolicy Tadżykistanu.
Studenci AGH zbudowali lampę solarną w stolicy Tadżykistanu. Fot. AGH
Kurs rozpoczął się w marcu 2017 r. W jego trakcie omawiane były zasady działania fotowoltaiki, tłumaczono m.in., jak skonstruować uliczną lampę zasilaną energią słoneczną.
Ostatnim etapem, pod koniec kwietnia br., była wizyta polskich studentów w Duszanbe. W stolicy Tadżykistanu, wspólnie z miejscowymi studentami, zbudowali lampę solarną.
Projekt Tadżykistan. Fot. AGH
Co ciekawe, teraz projekt będzie kontynuowany w tamtejszych szkołach podstawowych. Jak poinformowała AGH, wyszkoleni studenci z Tajik Technical University poprowadzą zajęcia z dziećmi – z OZE i podstaw inżynierii.
Podczas zajęć najbardziej zachwyciło nas zaangażowanie studentów i chęć pozyskiwania wiedzy, którą się z nimi dzieliliśmy. Tak naprawdę to spotkanie uświadomiło nam, jak wiele możemy osiągnąć, gdy postawimy na współpracę. I tę współpracę zamierzamy kontynuować – mówi pomysłodawczyni projektu Joanna Maraszek.
Projekt Tadżykistan będzie kontynuowany w tamtejszych szkołach podstawowych. Fot. AGH
Jak dodaje Hubert Stinia, koordynator warsztatów, najważniejsze było rozszerzenie perspektywy, z której tadżyccy studenci patrzą na energetykę. I to w 100% się udało – zapewnia.
Przeczytaj także: W Krakowie powstał innowacyjny pantograf tramwajowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.