Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej uzgodniły nową dyrektywę dot. odnawialnych źródeł energii (OZE). Cel na 2030 r. ustalono na poziomie 32%, co oznacza, że za 18 lat ponad 1/3 energii we Wspólnocie pochodzić będzie z takich źródeł jak panele słoneczne czy elektrownie wiatrowe.
Udział OZE w zużyciu energii w UE w 2030 r. ma kształtować się na poziomie 32%. Fot. Sehenswerk / Shutterstock
Cel ten jest wyższy niż chcieli przedstawiciele krajów unijnych, optujący za poziomem 27%. UE wzięła pod uwagę postulaty ekologów, którzy wskazywali, że tak wysoki cel jest konieczny, by mogły wejść w życie zobowiązania wynikające z porozumienia paryskiego (dokument z 2015 r. określający plan działania wobec postępujących zmian klimatycznych). Dodatkowo, ustalono, że za pięć lat cel ten może ulec zmianie (na jeszcze wyższy).
Od 2004 r. udział OZE w zużyciu energii wzrósł już o kilkanaście procent. Jak przypomina Polska Agencja Prasowa (PAP), w 2004 r. wynosił on 8,5%, w 2016 r. – 16%, a w 2020 r. wyniesie 20%.
Dyrektywa znosi także obostrzenia dotyczące paneli słonecznych, m.in. podatek solarny. Nowe rozwiązania mają ułatwić produkcję energii odnawialnej i jej sprzedaż do sieci.
Przeczytaj także: Sejm znowelizował ustawę o OZE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.